• facebook
 • rss
 • Jordan u prawosławnych

  k

  dodane 19.01.2013 16:32

  Chrystus uświęcił wodę swoim świętym ciałem i zamieszkującym w nim bóstwem - mówił w homilii ks. prot. Stanisław Strach proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie-Koźlu.

  W sobotę 19 stycznia prawosławni z Kędzierzyna-Koźla i okolic świętowali „Jordan” czyli święto Chrztu Pańskiego. – Nie Chrystus został uświęcony przez chrzest w Jordanie, ale On uświęcił wodę. Po to aby cały świat uświęcił się wodą, którą Chrystus swoim świętym ciałem i zamieszkującym w nim bóstwem uświęcił. Woda jest wszędzie, parując zamienia się w obłoki i stamtąd spływa deszczem i obmywa ziemię, uświęca całe stworzenie, które jęczy i wzdycha w bólach od czasu grzechu pierwszych rodziców Adami i Ewy  – mówił w homilii ks. protojerej Stanisław Strach, proboszcz prawosławnej parafii pw. Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości w Kędzierzynie-Koźlu.

  Parafia istnieje prawnie od kilku miesięcy, a prawosławni sprawują liturgię korzystając z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Kędzierzynie-Koźlu. W święto Jordanu chrześcijanie prawosławni, grekokatolicy i inne obrządki wschodnie sprawują uroczystą liturgię św. Bazylego Wielkiego. W czasie liturgii ma także miejsce szczególnie uroczyste poświęcenie wody. W niektórych parafiach odbywa się ono nad rzekami.

  Tam gdzie jest to praktycznie trudne, kapłan odprawia obrzęd poświęcenia wody w świątyni m.in. poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w wodzie. Wierni zabierają ją do domów. – Przez tę wodę zejdzie na wasze domy łaska Ducha Świętego, aby zamieszkał w nich Bóg – mówił ks. prot. Strach.

  W liturgii uczestniczyło ok. 20 osób. W tym roku po raz pierwszy Święto Jordanu w parafii prawosławnej włączone zostało w program diecezjalnych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół