Nowy numer 13/2024 Archiwum

Krzyż ŚDM będzie w prawie 50 miejscach

Diecezjalni koordynatorzy opowiadali o przygotowaniach do peregrynacji znaków ŚDM.

Wspólne wejście na Biskupią Kopę, szkolne rekolekcje w radosnej odsłonie i zabawa sylwestrowa – to tylko niektóre punkty z szerokiego kalendarium peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej. O szczegółach na konferencji prasowej w kurii opowiadali bp Rudolf Pierskała oraz ks. Łukasz Knieć i ks. Jarosław Staniszewski.

– Znaki Światowych Dni Młodzieży to krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które młodzieży podarował Jan Paweł II – wyjaśnia ks. Jarosław Staniszewski i podkreśla, że począwszy od niedzieli 14 grudnia przez 3 tygodnie te znaki będą peregrynowały po diecezji opolskiej. – Chcemy w tym czasie przeżyć z młodym człowiekiem nasze doświadczenie wiary. Krzyż zwraca naszą uwagę na wydarzenia zbawcze, przypomina, co to znaczy, że jesteśmy chrześcijanami – mówi ks. Staniszewski.

Krzyż i ikonę opolska młodzież odbierze od delegacji czeskiej na szczycie Biskupiej Kopy. Nabożeństwo zaplanowano na niedzielę 14 grudnia o 14.00. Natomiast przywitanie znaków odbędzie się tego samego dnia o 20.00 w kościele seminaryjnym w Opolu. – Krzyż i ikona będą gościć w parafiach i dekanatach, ale także w miejscach publicznych, a nie tylko sakralnych, m.in. w szpitalu, więzieniu, Domu Dziecka, Domu Pomocy Społecznej – wylicza ks. Staniszewski.

– Wydarzeniem bez precedensu w Opolu będą wspólne rekolekcje dla uczniów wszystkich szkół ponadgminazjalnych Opola „Zobacz, dotknij. Idź!”. Nazwaliśmy je Opolskim Spotkaniem Młodych i organizujemy je przy współpracy z Urzędem Miasta – wyjaśnia ks. Łukasz Knieć. Rekolekcje, na które zaproszonych jest 7,5 tys. młodych ludzi, odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w dwóch terminach: 15 i 16 grudnia. Spotkanie będzie osnute wokół krzyża ŚDM, a zakończy je koncert Maleo Reggae Rockers. – Chcemy sięgnąć po narzędzia, które pozwolą nam na atrakcyjny przekaz tego, co chcemy młodym powiedzieć. Będą telebimy i kamery, które będą rejestrowały i przekazywały to, co się będzie działo w różnych miejscach hali. Na scenie będą też dwa zespoły muzyczne – opowiada ks. Knieć.

W programie peregrynacji znalazło się też trzydniowe spotkanie sylwestrowo-noworoczne Plus Prolog, które odbędzie się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym. – Młodzież w swojej świadomości sylwestra przeżywa na różny sposób, a my proponujemy im spotkanie w seminarium duchownym. Będzie to spotkanie pełne entuzjazmu i radości, będzie też zabawa sylwestrowa, a 1 stycznia poniesiemy krzyż ŚDM przez miasto, z seminarium do katedry opolskiej, gdzie w południe bp Andrzej Czaja odprawi Mszę św. – zachęca ks. Knieć. Zapisy na Plus Prolog trwają.

– Światowe Dni Młodzieży są wielką szansą dla duszpasterstwa młodzieży naszej diecezji, ale trzeba pobudzić w młodych chęć zaangażowania się – mówi bp Rudolf Pierskała, podkreślając, że w promowaniu idei Światowych Dni Młodzieży ważną rolę mają do spełnienia duszpasterze i katecheci.

– Obecnie nasze działania powinny skupić się na przygotowaniu wolontariuszy, a także na przygotowaniu parafii i rodzin, jakie przyjmą młodzież, która przyjedzie do nas z całego świata w czasie „Dni w diecezjach” – zaznacza biskup, apelując też do rodziców opolskiej młodzieży: – Młodzi, by móc ugościć rówieśników z różnych krajów, potrzebują wsparcia swoich rodziców.

Diecezja opolska zadeklarowała, że w ramach „Dni w diecezjach” przyjmie 6 tys. młodych ludzi. Jak dotąd 75 parafii zgłosiło chęć ich ugoszczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy