Bp Andrzej Czaja: Od pierwszych godzin Nowego Roku wołajmy do Pana: "Dodaj wiary!".
W południe pierwszego dnia Nowego Roku biskupi Andrzej Czaja, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała koncelebrowali w katedrze noworoczną Mszę św. W Eucharystii uczestniczyli również wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy do świątyni przynieśli znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Matki Bożej.
– Chcemy dziś upraszać łaskę pokoju na świecie, łaskę miłości w naszych rodzinach i łaskę żywej, mężnej wiary w naszych sercach – mówił bp Andrzej Czaja, podkreślając, że w czasie tej Mszy św. chce też dziękować Panu Bogu „za wszystko, co było z Jego ręki nam dane w minionym 2014 roku”.
W homilii bp Czaja przypomniał zarówno te trudne momenty ubiegłego roku, jak i dobre. Podkreślił, że był to rok wojny i prześladowań chrześcijan, ale także rok kanonizacji dwóch papieży, w tym naszego rodaka św. Jana Pawła II. – W naszym Kościele opolskim był to rok wielkiego obdarowania, bo był to rok konsekracji bp. Rudolfa, a w naszej metropolii górnośląskiej Rok Rodziny. Był to czas wizyty ad limina oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – wyliczał biskup opolski.
– Są tu dziś z nami młodzi ludzie, którzy niejako wyszli z szeregów swoich parafii, by zaangażować się w organizację Światowych Dni Młodzieży. Dziękuję wam, żeście podjęli trud, wysiłek przygotowania siebie, by Światowe Dni Młodzieży w naszej diecezji poprowadzić. Dziękuję też za trud peregrynacji krzyża ŚDM i ikony Salus Populi Romani i za piękne świadectwo przejścia przez miasto z krzyżem Pana naszego, Jezusa Chrystusa – mówił bp Czaja. Podkreślał też, że obecność tej młodzieży to znak młodości Kościoła. – Myślę, że powinnyśmy bardzo mocno wziąć sobie do serca, by w naszej codzienności Kościoła opolskiego zadbać o jak najwięcej dynamizmu i entuzjazmu w zwiastowaniu radosnej nowiny o Chrystusie. To przejście ulicami Opola dzisiaj będzie nam wymownym znakiem i wezwaniem do tego, byśmy nie ustawali w drodze i dawania świadectwa Chrystusowi – zachęcał w homilii biskup ordynariusz.
A wskazując na krzyż Światowych Dni Młodzieży, na którym nie ma ukrzyżowanego Chrystusa, bo On zmartwychwstał i żyje pośród nas, mówił: – Ten krzyż jest niemym apostołem Chrystusa w świecie. Mówi ciszą, objawia, że Bóg jest między nami.
Po Mszy św. wszyscy trzej biskupi udzielali indywidualnego błogosławieństwa organizatorom Światowych Dni Młodzieży, wolontariuszom, a także ich rodzinom.