• facebook
 • rss
 • W ramionach Jezusa

  ana

  dodane 27.06.2015 22:32

  Dziewica konsekrowana przyjęła obrączkę symbolizującą zaślubiny z Chrystusem.

  W sobotę podczas uroczystej Mszy św. w raciborskim sanktuarium Matki Bożej bp Andrzej Czaja przyjął śluby wieczyste dziewicy konsekrowanej Weroniki Musioł.

  - Jezus uzdrowił kobietę cierpiącą na krwotok i sprawił, że córeczka Jaira wstała i chodziła. Wystarczyło dotknąć się Jezusowych szat. Wystarczyło, że Jezus ujął za rękę - mówił bp Czaja w homilii w trakcie obrzędu konsekracji, zwracając się do pani Weroniki: - Droga siostro nasza Weroniko, twoim udziałem jest dziś znaczenie więcej. Jezus cię wezwał, i to wezwanie poczuło twe serce, że On chce byś stanęła na ślubnym kobiercu i żebyś weszła w oblubieńczy związek z nim. Twoim udziałem jest więc takie niesamowite znalezienie się w ramionach Jezusa. Myślę, że to poczujesz, choć nikt z nas nie będzie tego widział.

  Przed uroczystością ks. Adam Rogalski przypomniał, że choć forma życia, którą wybrała pani Weronika, może wydawać się wielu osobom obca, to w Kościele znana jest ona od wieków.

  Już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice. Mieszkały one ze swoimi rodzinami albo we własnych domach, a przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia były do dyspozycji Kościoła.

  Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał to powołanie z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie i wspólną regułą. W 1139 roku zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Ta forma życia powróciła po Soborze Watykańskim II. Papież Paweł VI zaaprobował odnowiony ryt konsekracji dziewic.

  Dziewica konsekrowana jest w świecie znakiem Królestwa Bożego, w duchu Ewangelii naśladuje Chrystusa. Przed biskupem zobowiązuje się do życia w czystości, gorliwego życia sakramentalnego i odmawiania Liturgii Godzin.

  Pani Weronika od 1982 roku jest związana z Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, obecnie jest główną odpowiedzialną. Zaangażowana jest także w Apostolacie "Margaretka", modląc się za pięciu kapłanów. Wspiera zaniedbane dzieci i młodzież, pracując z nimi w świetlicy.

  - Trwaj w tym, co do tej pory. Bądź dalej mężnym świadkiem wiary, apostołem miłosierdzia, otwartym ewangelizatorem, a jeszcze bardziej niż dotychczas dbaj o stan łaski uświęcającej w swoim sercu. Spoglądaj na Maryję, podpatruj św. Weronikę i św. Marię Magdalenę. To dwie niewiasty bardzo mężne i dzielne - zwrócił się bp Andrzej Czaja do Weroniki Musioł, nowo włączonej do grona dziewic konsekrowanych.

  Pani Weronika w diecezji opolskiej jest trzecią dziewicą konsekrowaną. Dwie pierwsze swoje śluby wieczyste złożyły w czerwcu ub. roku. Diecezjalnym formatorem indywidualnych form życia konsekrowanego jest ks. Hubert Sklorz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół