„Gloria Artis” dla Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach.
- Pierwszy obóz jeniecki został zorganizowany już podczas wojny prusko-francuskiej – dla żołnierzy francuskich. A następny – wielokrotnie większy – podczas I wojny światowej, dla żołnierzy państw Ententy. W konsekwencji obu wojen światowych przebywała tam także ludność cywilna. W latach 1921- 24 w jedynym w historii miejscowości nierepresyjnym niemieckim obozie dla Niemców, którzy opuścili tereny włączone w granice odradzającego się państwa polskiego. A w okresie od 1945 do 1946 w polskim obozie zorganizowanym zasadniczo dla niemieckich mieszkańców okolicznych wsi przeznaczony do repatriacji – mówiła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – Łambinowicach, przypominając historię obozów jenieckich w Lamsdorf / Łambinowicach podczas gali jubileuszowej z okazji 50-lecia CMJW.
- Niezwykle silny antywojenny przekaz Miejsca Pamięci w Łambinowicach zwielokrotniony tą powtarzającą się ludzką tragedią i uwypuklający bardzo wymownie straszliwe skutki wojen czyni je miejsce szczególnym i to nie tylko w naszym regionie. Fakt, że muzeum, które się nim opiekuje już pół wieku w swojej głęboko humanistycznej misji nie pominęło żadnych treści z nim związanych – również tych, które stricte jenieckie nie są – uważam osobiście za bardzo pozytywny. Instytucja działająca na styku historii i polityki od 50 lat pokonując rozmaite przeszkody natury politycznej, ekonomicznej, mentalnej bardzo konsekwentnie buduje wizerunek muzeum otwartego. Z nowej placówki, a właściwie oddziału muzeum regionalnego jakim była w 1964 r., przekształciła się w unikatową nie tylko w skali kraju instytucję o bogatym już dzisiaj dorobku naukowym, wystawienniczym, edukacyjnym oraz wydawniczym – podkreślała dyrektor CMJW.
Violetta Rezler-Wasielewska kreśląc wizję muzeum jako przestrogi dla ludzkości, zauważyła, że pierwszoplanowym obecnie dla niej planem jest zapewnienie stabilności finansowej CMJW. Dyrektor dziękowała zarządowi województwa za finansowanie działalności muzeum oraz za zapowiedź zwiększenia dotacji w roku przyszłym. Obecny na gali Grzegorz Sawicki, członek zarządu województwa, podtrzymał tę obietnicę.
Podczas gali jubileuszowej w filharmonii Muzeum zostało wyróżnione Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imieniu ministra wręczył je V. Rezler-Wasielewskiej, Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Narodowego w MKiDN.
Z okazji jubileuszu CMJW przygotowało również wystawę pn. „51/50”.
Poniżej można zobaczyć 2,5 -minutowy filmik na temat CMJW i tej wystawy.
50 lat CMJW
Fotel.TV