Poprzez nich Kościół opolski objawia swoje najpiękniejsze oblicze - wskazuje bp Andrzej Czaja.
W Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która jest świętem patronalnym Caritas – jej pracownicy, wolontariusze i sympatycy z diecezji spotkali się w Branicach, przy grobie biskupa Józefa Martina Nathana.
- Prawdziwe dobro ludzi, zwłaszcza tych najsłabszych, pochodzi zawsze z natchnienia Bożego. Kto bez uprzedzeń patrzy na życie bpa Nathana ten dostrzega, że nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy chwałą Boga a dobrem człowieka. To dwie strony tego samego medalu. Z wielką wdzięcznością kieruję się w stronę naszych biskupów za inicjatywę tej pielgrzymki. Dziękuję, że dziś są tu wszyscy trzej, razem z innymi księżmi, by uczestniczyć w tej Eucharystii, tu, w Miasteczku Miłosierdzia, u grobu największego Apostoła Caritas naszej diecezji w ostatnim stuleciu - mówił ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.
- Ilekroć chrześcijanie otwierają się na człowieka w potrzebie, świadczą dobro, czynią jawne, widome znaki miłości miłosiernej Jezusa. Kiedy jako pracownicy czy wolontariusze dzieła Caritas dokonujecie tak wielu znaków miłości miłosiernej Jezusa, to nawet jeśli świat tego nie docenia albo czasem wręcz piętnuje, to wiedzcie, że jest to miłe Bogu, to najpiękniejsze budowanie żywego Kościoła. Ilekroć widać te białe auta, z napisem Caritas, które jeżdżą po diecezji, z pielęgniarkami, które posługują chorym w domach, tylekroć Kościół opolski objawia swoje najpiękniejsze oblicze, oblicze miłości. (…) Nic tak nie przyciąga do Chrystusa, jak miłość okazywana w Jego imię – dziękował uczestnikom pielgrzymki za posługę bp Andrzej Czaja.
Podkreślał, jak istotne jest, by pełnić ją będąc w stanie łaski uświęcającej. Prosząc o trwanie i rozwijanie tego dzieła wskazał na kolejne, niezwykle istotne obszary do działania: wspieranie rodzin, starszych, samotnych, umierających i towarzyszących im bliskich oraz lepsza formacja duchowa.
O Miasteczku Miłosierdzia i jego budowniczym opowiedział więcej proboszcz tego miejsca, ks. Alojzy Nowak zaś obecny wygląd i funkcjonowanie szpitala oraz tych, którym nadal służy dzieło zbudowane przez biskupa Nathana przedstawił dyrektor Krzysztof Nazimek zarządzający zarówno tą placówką jak i wojewódzkim szpitalem neuropsychiatrycznym w Opolu.
- Jesteście zbyt liczni, bym mógł każdemu z was ofiarować bukiet kwiatów, zamiast tego jako wyraz uznania i wdzięczności za Waszą posługę przyjmijcie muzyczną wiązankę w wykonaniu chóru absolwentów głubczyckiego liceum pod dyr. Tadeusza Eckerta - zwrócił się do obecnych ks. Arnold Drechsler.
Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.