Atrakcji nie zabraknie. My specjalnie zachęcamy do udziału w akcji "Przepisuję ten wiersz".
Gmach główny MBP w Opolu Andrzej Kerner /Foto Gość W najbliższą sobotę, 4 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu po raz drugi organizuje Noc Bibliotek. Wieczór upłynie pod hasłem „Wolno czytać!”. MBP przygotowała kilkanaście propozycji na spędzenie tego czasu z książką, literaturą i sztuką. W gmachu głównym (ul. Minorytów 4) będzie można np. obejrzeć wystawę ilustracji do znakomitego poematu Tomasza Różyckiego „Dwanaście stacji” (wernisaż z dodatkowymi atrakcjami o 19.00). O 20.00 w tym samym miejscu spotkanie i koncert Tomasza Budzyńskiego, lidera „Armii”, który jest nie tylko znanym muzykiem, ale także utalentowanym malarzem. Spotkanie poprowadzi opolski poeta Dobromir Kożuch, którego najnowszy tomik ozdabiają właśnie obrazy Tomasza Budzyńskiego (pocz. o 20.00).
Także filie MBP przygotowały program na Noc Bibliotek. I tak w filii nr 4 (Książąt Opolskich 48-50) m.in. wykład Andrzeja Hamady i Macieja Borkowskiego na temat historii opolskiego Ronda (dziś pl. Konstytucji 3 maja) i okolicy (pocz. o 19.30). Filia przy ul. Rodziewiczówny 13 z kolei zaprasza na wirtualne spotkania z Krystyną Koftą i Emilią Krakowską, a między 19.00 a 21.00 do udziału w Slow readingu, czyli przyjemności wolnego czytania. W oddziale dziecięco-młodzieżowym (pl. Kopernika 10) występy iluzjonisty, który będzie uczył także kilku prostych sztuczek.
„Gość Opolski” szczególnie wspiera w czasie Nocy akcję „Przepisuję ten wiersz”, która potrwa od 18.00 do 22.00 w holu MBP przy Minorytów. To rozprzestrzeniająca się w całym kraju akcja przepisywania wiersza Josefa Brodskiego pt. „Piosenka o Bośni”. Zaczyna się ten wiersz tak:
W chwili, gdy strzepujesz pyłek,
jesz posiłek, sadzasz tyłek
na kanapie, łykasz wino -
ludzie giną. (….)
Wiersz przepisywany będzie ręcznie. Chodzi o to, żeby bardziej przeżyć jego treść. Potem ewentualnie można ją rozdać innym, albo rozpowszechnić w internecie. Żeby nie stępiała (lub żeby się obudziła…) nasza wrażliwość na wojnę w Syrii.
Więcej o tej akcji na www.przepisujetenwiersz.pl.
Cały program Nocy Bibliotek na następnej stronie