• facebook
 • rss
 • Entuzjazm narodów: Jesus Christ you are my life!

  Andrzej Kerner Andrzej Kerner

  dodane 23.07.2016 20:05

  Dzień Wspólnoty na Górze Świętej Anny.

  - Zgromadziliśmy się, aby dokonać dzieła odnowy przymierza z Bogiem, które Bóg zawarł z nami w dniu naszego chrztu. Chcemy też razem wołać o pokój na świecie, chcemy pamiętać o ofiarach przemocy, zwłaszcza tych ostatnich z Monachium - powiedział rozpoczynając Mszę św. w grocie lurdzkiej na Górze Świętej Anny biskup opolski Andrzej Czaja.

  Dzień Wspólnoty ŚDM rozpoczął się w sanktuarium św. Anny półtorej godziny wcześniej kiedy grupy uczestników ŚDM goszczące w diecezji opolskiej zaczęły schodzić się do groty lurdzkiej. Góra Świętej Anny jeszcze czegoś takiego w swojej historii nie przeżywała: wielobarwne, radosne zgromadzenie ponad 4 tysięcy młodych z ponad 20 krajów tętniło życiem, spontanicznie wznoszonymi okrzykami, pieśniami i hymnami poprzednich ŚDM: „Abba, Ojcze” oraz „Jesus Christ you are my life”.

  Na Mszę św. przyjechało także ponad tysiąc wiernych diecezji opolskiej, którzy chcieli dzielić radość młodych i zaczerpnąć z ich entuzjazmu. - Tak jak mówi Ojciec Święty: z kim przestajesz, takim się stajesz. Zawsze chcę być młoda duchem, tak jak nasz Jan Paweł II. Gościmy w domu jedną Czeszkę. Na początku była taka bardzo wyciszona, a teraz dzielić się z nami radością i z dnia na dzień emanuje coraz większą miłością i otwartością - mówi Gabriela Krajuszek-Schatt z Koźla, która przyjechała na spotkanie młodych pielgrzymów ŚDM.

  Mszy św. odprawianej w języku łacińskim przewodniczył bp Andrzej Czaja, a koncelebrowali m.in. kard. Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu (Francja), kard. José Luis Lacunza Maestrojuán , biskup David (Panama), arcybiskupi i biskupi z Czech, Niemiec, Malawi, Libanu, Holandii, Australii oraz około dwustu księży diecezji opolskiej oraz opiekunów grup młodych pielgrzymów.

  Od lewej: kard. Philippe Barbarin, bp Andrzej Czaja, kard.José Luis Lacunza Maestrojuán   Od lewej: kard. Philippe Barbarin, bp Andrzej Czaja, kard.José Luis Lacunza Maestrojuán Andrzej Kerner /Foto Gość - Święta Anna zdaje się nam mówić: Jezus powinien być w naszym życiu zawsze na pierwszym miejscu, Maryja na drugi, nasz bliźni na trzecim - jeśli zależy nam na dojściu do Domu Ojca, do nieba. Trzeba Jezusowi otworzyć drzwi serca, przyjąć Go z radością i z nim iść przez życie. Dlatego papież senior w swej encyklice „Deus Caritas Est” stwierdza: „u początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale spotkanie.

  Spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Być chrześcijaninem znaczy Boga brać w swoje życie, Bogiem żyć i Bogiem się dzielić stale - mówił w kazaniu opolski ordynariusz.

  Po kazaniu nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które poprowadził kard. Barbarin. - Widzę wśród was tyle entuzjazmu, a cóż dopiero będzie w Krakowie podczas spotkania z papieżem Franciszkiem! Pojedziecie w kierunku Krakowa - poproście tam Boga o niesamowity dar: o to byście mogli wytrwać w miłości Jezusa aż do ostatniego tchnienia - powiedział przed końcowym błogosławieństwem francuski kardynał.

  Pod koniec Mszy św. nastąpił także akt przekazania duszpasterstwu młodzieży diecezji opolskiej krzyża ze specjalnym, towarzyszącym mu przesłaniem biskupa opolskiego Andrzeja Czai dla młodych:” Śmierć Pana głoście! To znaczy miłość Jezusa, Jego bliskość i obecność pośród nas, i nowe życie dla nas. Dlatego, że On życie dał, żyje z nami i dla nas, i tak okazuje nam swoje miłosierdzie. Zatem miłosierdzie Pana głoście! Trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie! Astare coram Iesu et Ei ministrare!”.

   Po Mszy św. pielgrzymi udali się do Opola na dalszy ciąg Dnia Wspólnoty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • bratnorbert
   24.07.2016 22:45
   Byłem widziałem słyszałem i choć jestem już człowiekiem jak to określił ksiądz biskup tylko człowiekiem młodym duchem pozostaje pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyłem i przeżyłem na Górze Św. Anny, dziękuje Bogu za tych młodych.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół