• facebook
 • rss
 • Niedzielna Msza, paciorek i datki to za mało

  KAI

  dodane 18.08.2016 07:31

  "Nie wystarczy poprzestać na niedzielnej Mszy św., codziennym pacierzu, datkach na tacę, życiu według Bożych przykazań czy regularnej spowiedzi" – powiedział bp Andrzej Czaja 17 sierpnia do pielgrzymów w Strzelcach Opolskich. "Trzeba więcej i więcej. Nie wolno przystanąć na drodze wiary" – przestrzegał.

  Kaznodzieja obszernie skomentował lekcję z II Listu św. Piotra Apostoła, przypadającą w uroczystość św. Jacka, która jest obchodzona w całej metropolii katowickiej. „Przez chrzest zostaliśmy powołani do świętości i odtąd naszym zadaniem jest podtrzymywanie i rozwijanie powołania oraz wyboru drogi Chrystusowej, które zainicjowali nasi rodzice i chrzestni” – zaznaczył bp Czaja.
  Zdaniem hierarchy, potrzeba gorliwej troski o wiarę, do której należy dodać większe poznanie Boga i rozeznawanie Jego woli. „Ile wysiłku wkładamy nieraz, żeby nie być wyobcowanym z życia. Ile czasu poświęcamy, żeby śledzić igrzyska olimpijskie. A ile na poznawanie Bożego świata, zgłębianie wiedzy religijnej i modlitwę?” – pytał.

  Biskup zachęcał też do troski o rozwój cnotliwego życia, które nie oznacza tylko unikania grzechów. „Cnota to pewna sprawność, którą wyrabia w sobie ten, kto pracuje nad sobą. Te sprawności pomagają kształtować więź z Bogiem, a także z bliźnimi” – wyjaśnił.
  Według ordynariusza diecezji opolskiej, jedną z zapomnianych współcześnie cnót jest powściągliwość. „Żyjemy w świecie nastawionym na konsumpcję, na branie i to czasem bez opanowania. Ważna jest powściągliwość w czynach i korzystaniu z dóbr tego świata” – podkreślił i przypomniał, że jeśli coś oddala od Boga lub psuje relacje z bliźnimi, to należy to uporządkować.

  „Szczególnym obszarem są media i środki komunikacji” – stwierdził. „Można też nadużywać rozumu i wolnej woli, kiedy nie ma równowagi między nimi a wiarą. Wtedy rozum staje się przemądrzały, a wola myśli, że jej wszystko wolno i nie umie uszanować prawdy. To jest droga do zniewolenia i oddalenia od Boga” – przyznał.
  Nawiązując do słów Benedykta XVI, że cierpliwość Boga zbawia świat, a nasza niecierpliwość go niszczy, opolski biskup ubolewał, że jesteśmy dziś bardzo niecierpliwi w relacji z Bogiem. „Jeśli coś jest nie po naszej myśli, to jesteśmy gotowi obrazić się na Niego lub odejść. W relacjach z ludźmi też jesteśmy niecierpliwi, nie dajemy czasu na refleksję i rządzą nami emocje” – dodał.

  „Szczera, autentyczna pobożność, czyli bycie z Bogiem, to nie tylko odwiedzanie Boga w świętych miejscach i wydzielanie Mu jakiegoś czasu” – kontynuował bp Czaja rozważanie listu św. Piotra. Podpowiedział również, że to życie z Bogiem przejawia się w prostych aktach strzelistych, rozmowie z Nim, a także bliskości.
  Kaznodzieja przypomniał też, że braterska przyjaźń, to bycie przy jaźni, bycie tak blisko, że bliżej się już nie da, na dobre i na złe. „Współcześnie łatwiej nam coś dać niż przy kimś trwać” – mówił i jako negatywne przykłady podał zbyt pochopne oddawanie rodziców do hospicjum lub domów pomocy społecznej, nieodwiedzanie najbliższych w tych placówkach, a tylko czekanie na informację o ich zgonie. Biskup zachęcił również do rachunku sumienia z czasu poświęcanego dzieciom czy współmałżonkowi.
  Miłość to coś więcej jeszcze niż bycie przy kimś. „To danie życia swojego drugiemu” – podkreślił. A proces dorastania do tego ideału, to nieustanne pielęgnowanie wiary, powołania i naszego wyboru Boga.

  Jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. Tematyka jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016 „Nowe życie w Chrystusie” z Jubileuszem 1050-lecie Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.

  26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę, 20 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 wraz z bp. Andrzejem Czają będą dziękować podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem.

  Więcej o pielgrzymce opolskiej oraz galerie:

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • _arp
   20.08.2016 12:47
   Jego Ekscelencjo Szanowny! Dobre sobie kiedy my tu na dołach społecznych ciągle w poszukiwaniu Boga pozostajemy a szukając błądzimy czasami dlatego i rozeznawanie Woli bożej z trudnością przychodzi. Czasu też nie ma na czytanie świętych ksiąg oraz oswajanie z ich treściami ponieważ pracy trzeba pilnować aby na bruk nie wylecieć i zasilić tym samym poziom dziadów kalwaryjskich. Wnioskuję zatem aby Probostwa terenowe zasilić zmniejszając administrację na górze co zwiększy kontakt z wiernymi i pomocą praktyczną posłuży. Na wzór dawnych sekretarzy partyjnych czy kapelanów wojskowych w każdej brygadzie murarskiej urząd przodownika stworzyć trzeba który zawinie rękawy i kielnię chwyci z modlitwą na ustach. Jest to dobry kierunek i nie ważne, że wzory z zapadłych epok pochodzą bo co dobre i praktyczne ma swoją wartość zawsze.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół