• facebook
 • rss
 • Syme.on, czyli włącz słuchanie

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 02.03.2017 14:30

  Wyzwanie dla młodych: odwiedzać starszych, słuchać ich opowieści, zanosić im Jezusa.

  W liturgicznych obchodach Środy Popielcowej wzięła udział delegacja młodzieży. To wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy przygotowywali w diecezji i parafiach Dni w Diecezjach. To oni w imieniu młodzieży z całej diecezji opolskiej na Górze św. Anny podczas Dnia Wspólnoty przyjęli od biskupa opolskiego krzyż. A wraz z krzyżem otrzymali zadanie, które chcą realizować: „Śmierć Pana głoście! To znaczy miłość i miłosierdzie Pana głoście”.

  W jaki sposób? M.in. realizując projekt Syme.on. - To bardzo prosty, ale konkretny pomysł. W procesji z darami przynieśliśmy do ołtarza konspekt programu Syme.on. To projekt, w którym zachęcamy młodzież i motywujemy ją do tego, żeby chciała odwiedzać osoby starsze i samotne - mówiła Malwina Sędkowska z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

  - Nazwa projektu pochodzi od imienia starca Symeona, który oczekiwał na Mesjasza, a Pan Bóg wysłuchał jego prośbę. Józef i Maryja, przynosząc do świątyni Jezusa, by ofiarować Go Bogu, przynieśli Go także Symeonowi. O to też chodzi w tym projekcie, żeby młodzież, która pójdzie do osób starszych, zaniosła im także Jezusa - tłumaczyła Malwina Sędkowska.

  Młodzi wyjaśniali, że imię Symeon oznacza „Bóg wysłuchał”. - Nazwa projektu jest rozdzielona kropką - Syme.on. Dla młodzieży ma to oznaczać „włącz słuchanie”. Chcemy przez to wskazać na to, o czym mówił papież Franciszek w Krakowie, żebyśmy słuchali dziadków - mówiła.

  Malwina Sędkowska zapraszała młodzież do odwiedzania osób starszych, chorych, samotnych   Malwina Sędkowska zapraszała młodzież do odwiedzania osób starszych, chorych, samotnych Anna Kwaśnicka /Foto Gość Do udziału w projekcie zachęcał młodzież też bp Andrzej Czaja. - Zadanie nie jest trudne. Nie musicie daleko szukać ludzi, którzy w naszym mieście są samotni, zdani na siebie. To czasem są wasi sąsiedzi w klatkach schodowych czy w blokach. Droga młodzieży, chciejcie podjąć to zadanie. Liczymy na was. My, pasterze Kościoła opolskiego, liczymy, że wy się bardzo włączycie w tej projekt - zaznaczał biskup opolski.

  - My, pasterze, raz w miesiącu z Panem Jezusem przychodzimy do chorych. Potem co niedzielę w wielu parafiach chorych odwiedzają nadzwyczajni szafarze Komunii św. Ale muszą też iść dalej i niewiele czasu mogą poświęcić. Zachodźcie do domów ludzi starszych, samotnych, którzy nie mają czasem z kim porozmawiać, a do ściany mówić jest trudno, bo ściana im nie odpowie - mówił bp Czaja. - Nie trzeba rzeczy wielkich. Jak najwięcej czasu, jak najwięcej słuchania, jak najwięcej uśmiechu, ciepłego spojrzenia. I to będzie właśnie zaniesienie Jezusa do domów - podkreślał.

  Syme.on to może być regularne odwiedzanie jednej osoby w jej domu, albo przygotowanie okazjonalnej akcji w domu starców, domu dziennego pobytu czy innych instytucjach.

  Ci, którzy podejmą wyzwanie, zbiorą grupę i razem z duszpasterzem wybiorą sposób realizacji projektu, swoje zgłoszenie powinny przesłać do Centrum Duszpasterstwa Młodzieży na adres: biuro@botafe.pl. Należy podać nazwę parafii, imię i nazwisko opiekuna czy szefa grupy wraz z jego numerem telefonu i adresem e-mail. Należy też opisać sposób, w jaki realizowany jest projekt, i podać liczbę wolontariuszy odwiedzających starsze osoby.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół