Wiedzą, że kapłan jest dla ludzi. Chcą ukazywać Kościół jako wspólnotę dla wszystkich.
Diakoni, którzy w wigilię Zesłania Ducha Świętego przyjmą w katedrze opolskiej święcenia prezbiteratu, od niedzieli przeżywają swoje rekolekcje. Ich sylwetki prezentujemy w galerii - ZOBACZ.
Przyszli księża w kwietniu, kiedy gościli w naszej redakcji, dzielili się m.in. tym, jakimi chcą być duszpasterzami, a także co postrzegają jako wyzwanie dla Kościoła.
- Bardzo ważne jest wyjście do drugiego człowieka, wyjście poza mury kościoła, by w pluralistycznym świecie nieść nadzieję każdemu człowiekowi - podkreśla dk. Damian Sładek z parafii Wniebowzięcia NMP w Jaryszowie.
- Niedoścignionym wzorem kapłaństwa jest dla mnie św. Jan Maria Vianney - dopowiada dk. Patryk Wramba z parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.
- Pytania, na jakie muszę sobie odpowiadać, dotyczą tego, jak trafić do tych, którzy nie przychodzą do kościoła. Jak pokazać, że Kościół jest wspólnotą dla wszystkich - zaznacza dk. Wojciech Kuzyszyn z parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku.
Wśród wyzwań stojących przed Kościołem w XXI wieku dk. Damian Cholewa z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich na pierwszym miejscu wymienia doprowadzanie ludzi do świadomego przeżywania wiary, tak by praktyki religijne nie wypływały jedynie z przywiązania do tradycji.
Przyszli księża zdają sobie sprawę z tego, że muszą odnajdywać odpowiedni język, którym będą mogli docierać z Ewangelią do współczesnego człowieka. Wśród pożądanych cech współczesnego duszpasterza najczęściej wymieniają otwartość, życzliwość, uczciwość, pobożność i bycie świadkiem Ewangelii.
- Jest za duży dystans między księżmi a wiernymi, dlatego tak ważne są takie cechy, jak właśnie empatia, otwartość i umiejętność słuchania - wyjaśnia dk. Tomasz Daniła z parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.
- Ksiądz musi się troszczyć o osobistą więź z Bogiem - zaznacza dk. Wojciech Kuzyszyn. Dk. Paweł Lisoń z parafii Nawiedzenia NMP w Dobrodzieniu dodaje do tego, że ważne jest rzetelne przygotowywanie homilii i katechez, a także radość.
- Najważniejsze jest bycie człowiekiem. Nie potrzeba wielkich słów. Trzeba być obecnym w życiu drugiego człowieka, poświęcić mu chwilę czasu, być dla niego, bo kapłan to człowiek, który jest dla innych - tłumaczy dk. Dawid Sichma z parafii św. Augustyna w Borucinie.
Do udziału w uroczystości święceń kapłańskich, a także do modlitwy w intencji neoprezbiterów zachęca bp Andrzej Czaja w specjalnie wydanej odezwie – CZYTAJ TUTAJ.