• facebook
 • rss
 • Już idą!

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 13.08.2017 12:38

  Pielgrzymi niosą na Jasną Górę krzyż Duszpasterstwa Młodzieży i figurę Matki Bożej Fatimskiej.

  Rozpoczęła się 41. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę, która w tym roku przebiega pod hasłem „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię miłosierdzia”. W niedzielny poranek 13 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyli pątnicy z kilku grup. Pogoda dopisuje, bo po upałach z ostatnich dni na razie temperatura w sam raz do wędrowania.

  Po godz. 9 sprzed kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie wystartowała franciszkańska „jedynka” czerwona, a z Rynku Solnego, śpiewając radośnie „Ruszaj, ruszaj, ruszaj tam”, wyruszyły „szóstki”: fioletowa z niebieską, żółta i czerwona. Pierwszą prowadzi ks. Daniel Leśniak, drugą ks. Józef Zwarycz (szef całego strumienia nyskiego), a trzecią - ks. Jacek Chromniak i ks. Wojciech Kępkowski.

  W tegorocznej pielgrzymce niesione są krzyż Duszpasterstwa Młodzieży i figura Matki Bożej Fatimskiej. Oba znaki przez cały tydzień, etap po etapie, będą wędrować od grupy do grupy we wszystkich pielgrzymkowych strumieniach. Dziś niosą je właśnie nyskie „szóstki”.

  Pielgrzymi, którzy wyszli z Rynku Solnego, żegnani byli przez swoich bliskich i duszpasterzy. Były uściski, dobre słowa na drogę, zapewnienia o pamięci modlitewnej, były też ukradkiem czynione znaki krzyża na czole bliskich, będące tak bardzo wymownymi znakami błogosławieństwa. Tak naprawdę wszystko działo się w dość dużym pośpiechu, bo między zakończeniem Mszy św. a ruszeniem w drogę upłynęło zaledwie kilkanaście minut.

  Na prośbę policjantów pielgrzymi przez Nysę przeszli w połączonej jednej grupie, pilotowanej przez radiowozy. Dopiero po przejściu wiaduktu uformowali właściwe szyki.

  Ich pierwszy postój był w Mańkowicach, obiadem ugoszczą ich parafianie z Korfantowa, a na noc zatrzymają się w Łączniku.

  Godzinę później, czyli po wpół do 11 w innej części diecezji, bo w Kietrzu, pielgrzymią drogę rozpoczęła „piątka” zielona. Grupa kietrzańska dziś zawędruje do Raciborza, by jutro wraz z całym strumieniem raciborskim zmierzać w kierunku sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

  W niedzielę, ale już po południu, na szlak wyruszyli też pielgrzymi z innej zielonej grupy, a mianowicie z „piątki” z Prudnika.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół