Nowy numer 11/2024 Archiwum

22 nocne drogi do Boga i siebie

W trzy piątkowe wieczory 16, 23 i 30 marca z różnych miejsc wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

22 nocne drogi do Boga i siebie   Samotne rozważania, w świetle latarki, z odczuwanym zmęczeniem odbiera się inaczej niż w kościelnej ławce Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość 40 km marszu, nocą, w milczeniu. Na postojach rozważanie kolejnych stacji męki Pańskiej, łączenie cierpień Zbawiciela ze swoim rosnącym zmęczeniem.

Tegoroczne hasło to: „Droga (pięknego) życia”. Marsz poprzedza Msza św. dla uczestników.

- Warto podkreślić różnicę między EDK a pielgrzymką: idzie się w ciszy, w samotności lub w niewielkiej grupie, wszystko, co konieczne, trzeba mieć ze sobą, zadbać o powrót do domu, jest ryzyko pobłądzenia, ciemno. Każdy idzie na własną odpowiedzialność. Inicjatorzy nie są formalnymi organizatorami samego przejścia, więc nie oznaczają tras, nie zapewniają opieki medycznej ani pomocy technicznej. W razie kontuzji trzeba samodzielnie powiadomić kogoś bliskiego lub pogotowie - podkreśla Bartłomiej Tumiłowicz, jeden z liderów EDK.

By podołać trudom nocnej, przełajowej wędrówki, trzeba się odpowiednio przygotować (zabrać latarki, najlepiej czołówki, wygodne buty i odzież, zapas jedzenia i picia, telefon). Najważniejsze uwagi inicjatorzy EDK zamieścili tutaj.

Na stronie internetowej www.edk.org.pl są opisy tras oraz informacje o ewentualnych utrudnieniach, błotnistych odcinkach itp. Tam też deklaruje się udział, by zapewnić sobie materiały (rozważania, odblask i opis trasy). Decydując się w ostatniej chwili, nie ma gwarancji na otrzymanie tego pakietu, ale rozważania są dostępne na stronie EDK. Szczegóły dotyczące wyjścia EDK z różnych miejsc można znaleźć też na Facebooku.

A do wyboru na Opolszczyźnie są w tym roku 22 trasy (w tym kilka krótszych „na wzór EDK”):

Najwcześniej - 16 marca EDK wychodzi z Opola, Głogówka, Kluczborka i Namysłowa.

Opole (2 trasy) - na Górę Św. Anny (42 km) lub Opole II - pętlą wokół miasta (44 km). Obie startują z parafii Przemienienia Pańskiego po Mszy św. o 20.00.

Głogówek - trasa św. Bartłomieja Ap. - pętlą wokół miasta (42 km, po Mszy św. o 18:30)

Kluczbork - pętlą wokół miasta (42 km)

Namysłów (3 nitki): Maryjna - niebieska (do Kluczborka, 50 km), Miłosierdzia - czerwona (do Brzegu, 46 km) lub Pielgrzymkowa – zielona - „na wzór EDK” (do Wołczyna, 32 km).

Tydzień później 23 marca, tak jak w całym kraju, pójdą kolejni pielgrzymi.

Kędzierzyn-Koźle (6 tras) - wyjście z kościoła E. de Mazenoda: dwie „na wzór EDK” św. Jerzego - niebieska (na Górę Św. Anny, 20 km) i Matki Bożej Pokornej - zielona, (do Rud, 33 km) oraz dłuższe: św. Anny - czerwona (na Górę Św. Anny, 42 km), św. Eugeniusza de Mazenod - biała (do Kamienia Śl., 65 km), św. Jacka - żółta (do Kamienia Śl., 43 km) i nowa – do Raciborza (45 km).

Olesno - trasa św. Edyty Stein - pętlą wokół miasta (41 km) lub do Opola (55 km),

Lewin Brzeski - św. Franciszka - zielona (do Brzegu, 45 km),

Wołczyn - Cammino di San Francesco (do Namysłowa, 43 km),

Zawadzkie - św. Józefa (do Jemielnicy, 41 km),

Gogolin - (na Górę Św. Anny, 42 km),

Nysa – trasa św. Józefa - niebieską (z Kępnicy do Prudnika, 41 km)

Niemodlin - pętla wokół miasta (41 km)

Krapkowice - św. Józefa (do Prudnika, 40 km)

Kluczbork - pętla wokół miasta (41 km)

Są też dwie trasy kończące się w Czechach. Obie, choć krótsze, są o podwyższonym stopniu trudności, bo wiodą przez góry, więc spełniają wymogi EDK.

Z Lubrzy do Zlatych Hor (Czechy) – 23.03. EDK wyruszy nitką św. Jakuba (36 km), która wiedzie przez Biskupią Kopę (1231 m przewyższenia!).

Tydzień później, w Wielki Piątek (30.03.) wyjdzie ostatnia trasa - bł. Franciszkanów (żółta, 34 km) - z Głubczyc do Krnova (Czechy). Zakończy się w sanktuarium na Cvilinie, gdzie będzie można ucałować relikwie Krzyża Św. (stamtąd o określonej porze odjedzie bus).

22 nocne drogi do Boga i siebie   Materiały inicjatorów EDK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy