GN 32/2018 Archiwum

Św. Roch po remoncie!

Mimo zarzutów w prasie lokalnej, że remont przeprowadzany jest niezgodne z zasadami, odbiór prac przez wojewódzkiego konserwatora zabytków odbył się bez jakichkolwiek zastrzeżeń.

W starym, pątniczym kościele św. Rocha w Grodzisku koło Olesna zakończono remont polegający na wymianie gontów na dachu i ścianach. Prace trwały od maja br..

Mimo podnoszonych w prasie lokalnej zarzutów, że remont przeprowadzany jest niezgodne z zasadami sztuki konserwatorskiej odbiór prac przez wojewódzkiego konserwatora zabytków odbył się bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Remont kościoła kosztował 190 380 zł, z czego 80 procent pochodziło z dotacji unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a reszta z funduszy parafialnych.

300 lat temu radni miasta złożyli uroczystą przysięgę, że będą zawsze dbać o kościół św. Rocha. Został on bowiem zbudowany  i poświęcony św. Rochowi, patronowi broniącemu od zarazy jako wotum dziękczynne za ocalenie z epidemii dżumy, w której życie straciło ok. 90 procent mieszkańców Olesna. - Można powiedzieć, że urząd miasta dotrzymuje tej przysięgi sprzed 300 lat. Specjaliści z urzędu miasta Olesno przygotowali bowiem wnioski o dotację. Bez nich nie dalibyśmy rady - mówi ks. Walter Lenart, proboszcz parafii Bożego Ciała w Oleśnie, do którego należy także część Grodziska z kościołem św. Rocha.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma