Już kilkaset sióstr elżbietanek przyjechało do Nysy na główne obchody Roku Jubileuszowego ich zgromadzenia.
Rok 2012 matka generalna Samuela Werbińska ogłosiła jubileuszowym z racji przypadającej 170. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, którego kolebką jest Nysa, 5. rocznicy beatyfikacji bł. Marii Luizy Merkert, jak i 125. rocznicy ostatecznego zatwierdzenia zgromadzenia. Kulminacyjne uroczystości rozpoczęły się w czwartek 27 września. Mszy św. w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Z kolei drugi dzień obchodów jubileuszowych, piątek 28 września, rozpoczęła Msza św. w Domu Macierzystym, a po niej zainaugurowano dwudniowe sympozjum, które odbywa się w gmachu Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego w Nysie.
– Tu w Nysie wszystko się zaczęło, dlatego tu przyjechałyśmy i słuchamy prelekcji, które pozwalają nam na nowo odczytywać głębię duchowości św. Elżbiety Węgierskiej, patronki naszego zgromadzenia, i bł. matki Marii Luizy Merkert – podkreśla s. M. Józefa Krupa, wikaria powincji poznańskiej.
Wśród prelegentów znaleźli się biskup gliwicki Jan Kopiec, który scharakteryzował warunki społeczno-polityczne, w jakich pracę wśród chorych rozpoczęła bł. Maria Luiza wraz z towarzyszkami. Siostra M. Edith Bremer, wikaria generalna, przedstawiła cały proces zatwierdzenia Konstytucji zgromadzenia, a z kolei siostra M. Katarzyna Sztyk, skupiła się na powojennych losach sióstr, omawiając ustawy, które władze naszego kraju wprowadzały, mając nadzieję zniszczyć życie zakonne w Polsce. Wśród tych, które mocno zaważyły na życiu sióstr elżbietanek, była ustawa zakładająca upaństwowienie szpitali, najpierw tych większych, później również mniejszych. – Nasze zgromadzenie utraciło wtedy 27 szpitali – zaznaczała prelegentka.
Pierwszy dzień sympozjum zakończyły wykłady: ks. prof. Zdzisława Kijasa z Rzymu oraz biskupa opolskiego Andrzeja Czai. – Mówiąc o duchowości bł. Marii Luizy, trzeba podkreślić, że ona z miłości miłosiernej Boga świadomie czerpie, żyje nią i uobecnia ją swoją posługą wobec bliźnich. Równocześnie ofiarną posługą miłości wobec cierpiących wynagradza Bogu rany zadane przez człowieka – wskazywał bp Czaja.
Uroczystości jubileuszowe w Nysie potrwają do niedzieli, kiedy o godz. 10 w nyskiej bazylice kard. Zenon Grocholewski odprawi dziękczynną Mszę św. Spodziewany jest przyjazd około tysiąca sióstr elżbietanek.