O narkomanii i uzależnieniach dyskutowano podczas polsko-węgierskiej konferencji naukowej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Problem używek nie zna granic, więc zarówno zaproszeni eksperci, jak i młodzież z obu krajów zapoznawali się z bieżącą sytuacją, porównywali dane i szukali sposobów na ograniczenie zjawiska narkomanii i alkoholizmu. Zauważali też kolejne niebezpieczeństwa – uzależnienia od leków, gier czy internetu.
– Podstawowym założeniem tej konferencji jest „Nic o nas bez nas”. Dorośli mają pomysły i wiedzą, jak naprawiać świat, a nam chodziło o to, by dopuścić młodych do głosu. To studenci podczas drugiej sesji rozmawiali o narkotykach, wskazywali, gdzie widzą problem, ale i starali się znaleźć rozwiązania. Aby taka formuła miała sens, na początku, w pierwszej sesji kilku specjalistów przedstawiło, jak to wygląda od strony danych statystycznych czy terapii – tłumaczy organizator spotkania, ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Jego zdaniem dane są niepokojące, bo około jedna czwarta gimnazjalistów miała w ostatnim roku kontakt z narkotykami. Pozytywne jest to, że jednak większość młodzieży nie sięga po narkotyki i tych trzeba wspierać i ich promować. Najważniejszy wniosek był taki, że najlepszym lekarstwem na środki psychotropowe jest rozwijanie w młodych ludziach pasji, zainteresowań, tworzenie normalnych, zdrowych relacji, środowisk. Ciekawy był także aspekt wpływu religii na sięganie po używki.
Prelegenci posługiwali się językiem polskim, angielskim i węgierskim. Mimo że większość słuchaczy nie znała węgierskiego, zrozumiała omawiane zagadnienia dzięki prezentacjom w obu językach. Dużą zasługę w tłumaczeniu miał też Patryk Mayer, jeden z zagranicznych gości, którego matka pochodziła z Polski.
– To fajna inicjatywa, warto było przyjść, bo to daje nam wiele do myślenia. Dobrze że także młodzi ludzie mogli się wypowiedzieć, myślę, że wszyscy się spisali. Choć nie znamy węgierskiego, dzięki slajdom z tłumaczeniem wiedzieliśmy o czym mówią nasi goście - potwierdzają Sylwia Kaczorowska i Jagoda Zygiert, przysłuchujące się prelekcjom.
Konferencja zakończyła się krótkim spektaklem pt. ”Pozwól, że Ci opowiem”, przygotowanym przez Annę Kałużną i Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Serce dla Serca”. Choć trwało zaledwie kilka minut, jego przekaz był bardzo mocny. Nagrodzono też zwycięzców konkursu na plakat antynarkotykowy.
Organizatorem konferencji była Katedra Bioetyki i Etyki Społecznej Katedra Bioetyki i Etyki Społecznej, Instytut Nauk o Rodzinie WTUO, Koło Naukowe Studentów INOR oraz Wyższa Szkoła Teologiczna w Pecs z Węgry.