W niedzielne popołudnie w Łubniańskim Ośrodku Kultury ogłoszono wyniki XIX Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”.
Zgłoszono do niego 182 prace, z których jury wyłoniło laureatów w czterech kategoriach. Przyznało też nagrodę specjalną.
Jedni debiutowali, inni już od lat co roku startują w konkursie. Nie o wyróżnienia jednak tu chodzi. Najważniejsze, że wciąż są osoby - dzieci, młodzież oraz dorośli, potrafiący ciekawie opisać gwarą lokalne i rodzinne historie, obserwowaną rzeczywistość czy miejscowe tradycje.
- Idzie nam o zbieranie i spisanie żywotnych jeszcze w pamięci starszych pokoleń przekazów na temat: obrzędów, legend, podań, ważnych wydarzeń lokalnych, historii rodzinnych, ginącego rzemiosła, zwyczajów, obyczajów i tradycji. Tematami mogą być zagadnienia związane z kulturą materialną: architekturą wiejską (sposoby zabudowań, historie miejscowości, zabytki), kulturą i architekturą sakralną. A wszystko to w gwarze śląskiej a raczej w lokalnych jej odmianach. Konkurs ma także na celu dokumentowanie aktualnego stanu żywotności śląskich gwar i dialektów – substancji duchowej wielu pokoleń autochtonicznych mieszkańców tego regionu – języka domowego – wskazywali organizatorzy.
Prace głównych laureatów w każdej z czterech kategorii zostały odczytane podczas gali. Uroczystość uświetnił też koncert piosenek śląskich.
Sami nagrodzeni przyznają, że napisanie pracy w gwarze nie było trudne, bo przelewali na papier myśli w takiej mowie, jaką posługują się na co dzień w domach.
- To już mój dwunasty start. Za każdym razem obiecuję sobie, że to już ostatni raz, a potem, gdy przychodzi regulamin, znów siadam do pisania. Tym razem opowiedziałam o naszym zespole „Zębowiczanie”, który istnieje już od 33 lat. Chciałam, żeby to uwiecznić na piśmie, żeby to zostało – opowiada Magdalena Dragon z Zębowic, laureatka III miejsca w kategorii dorosłych.
W jury znaleźli się: prof. Teresa Smolińska, Kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego, prof. Bogusław Wyderka, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego, specjalista w dialektologii, historii języka i językoznawstwie, Jan Goczoł, poeta i literat oraz Piotr Badura, nauczyciel i redaktor naczelny gazety BECZKA.
Patronat nad imprezą objęli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Starostwo Powiatu Opolskiego, Starostwo Powiatu Krapkowickiego oraz Gmina Łubniany. Wsparło ją też spore grono sponsorów.