Wieczorne nabożeństwo Słowa zakończyło centralne obchody Dnia Judaizmu w Opolu.
- Opole przez setki lat oddychało dwoma płucami: chrześcijańskim i żydowskim. Żydzi zostali stąd „zmieceni”, dlatego dzisiaj mogliśmy tylko chodzić śladami ich historii: modlić się pod obeliskiem upamiętniającym spaloną synagogę, oglądać budynki, które pozostały, judaica opolskie, książki o opolskich Żydach – mówił podczas nabożeństwa w kościele seminaryjno – akademickim bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Nabożeństwo, a po nim koncert muzyki żydowskiej, zakończyły tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu, które odbyły się w Opolu.
Uczestniczyli w nich m.in. ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner z małżonką, naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, biskup opolski Andrzej Czaja, abp Alfons Nossol, bp Paweł Stobrawa, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, marszałek województwa Józef Sebesta, rektor UO Stanisław Nicieja.
Po powitaniu w Muzeum Śląska Opolskiego uczestnicy udali się pod obelisk upamiętniający synagogę opolską spaloną podczas „nocy kryształowej” w 1938 r. Po drodze dr Maciej Borkowski opowiadał o pozostałościach po opolskiej gminie żydowskiej: starej synagodze (dziś budynek TVP), domu Friedlaenderów (dziś Archiwum Państwowe) czy o noszącym popularną nazwę „domku rabina”.
Wieczornemu nabożeństwu towarzyszyły pieśni żydowskie w wykonaniu Urszuli Makosz Andrzej Kerner/GN Pod obeliskiem miała miejsce przejmująca chwila modlitwy. – Synom i córkom Izraela i wielu innych narodów przyszło przejść przez „ciemną dolinę”. Modląc się za nich, by zamieszkali w domu Twoim Panie, po najdłuższe czasy, powierzam Ci dalsze losy rodzaju ludzkiego, zwłaszcza Żydów i chrześcijan, i przyszłość tych, którzy po nas idą – modlił się bp Andrzej Czaja słowami ułożonej przez siebie modlitwy. Rabin Schudrich zaśpiewał po hebrajsku Psalm 130.
Podczas opolskiego Dnia Judaizmu otwarto trzy wystawy: „Ściana płaczu” (w Muzeum Diecezjalnym) oraz „Izrael – wczoraj i dziś” i „ Śladami kultury żydowskiej” (obydwie można oglądać w Collegium Maius UO). Na uniwersytecie odbył się także panel prowadzony przez red. Zbigniewa Nosowskiego na temat słów z Księgi Rodzaju, które były hasłem tegorocznego Dnia: „Ja jestem Józef, brat wasz…”.
- Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że dialog z Żydami, naszymi braćmi w wierze jest fundamentalną opcją Kościoła od czasów Soboru Watykańskiego II. Bylibyśmy ignorantami, gdybyśmy zlekceważyli nasze korzenie. Dla chrześcijanina żyd jest szczególnym bratem . Jesteśmy dziećmi jednego Boga, dziećmi wiary Abrahama. Jan Paweł II wielkokrotnie podkreślał, że antysemityzm jest grzechem – mówił bp Cisło do uczestników nabożeństwa wieczornego: gości, kleryków WMSD i kilkudziesięciu opolan. Do końca, we wszystkich punktach programu Dnia, uczestniczył ambasador Izraela.
Więcej na temat obchodów Dnia Judaizmu w Opolu w wydaniu papierowym 04/2013