Oddaj krew – podziel się miłością.

Do udziału w walentynkowej akcji oddawania krwi zachęca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, szczytny cel wspierają też duszpasterze.

Każda para, która w czwartek, 14 lutego odda krew, otrzyma koszulki z rysunkami Andrzeja Mleczki oraz inne niespodzianki.

Stacje krwiodawstwa, do których można się zgłaszać, znajdują się w Opolu, przy ul. Kośnego 55, w Brzegu przy ul. Mossora 1, w Nysie przy ul. Piłsudskiego 55, w Kluczborku przy ul. Katowickiej 26 oraz w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Koszykowej 5b.

 

Przed oddaniem krwi dobrze zjeść lekki posiłek. Zgłaszając się do oddania krwi należy mieć przy sobie dowód osobisty (z numerem PESEL) lub inny dokument stwierdzający tożsamość ze zdjęciem.

Krwiodawcą może być wyłącznie zdrowy człowiek, w wieku od 18 do 65 roku życia i wadze min. 50 kilogramów, u którego w ciągu ostatniego półrocza nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych.

Nie należy oddawać krwi w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu, podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią, oraz 6 tygodni po poronieniu.

Ograniczeniem na czas 6 miesięcy jest też leczenie krwią i jej składnikami, odbywanie kary pozbawienia wolności, przebywanie w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii czy zabiegi chirurgiczne.

Do punktu krwiodawstwa można przyjść po upływie 4 tygodni od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej, co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C, oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Wstrzymać się z oddawaniem krwi należy 7 dni po usunięciu zęba, 24 godziny po leczeniu zachowawczym u stomatologa krew oraz 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz po podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..