W 70. rocznicę tragedii na Wołyniu w Opolu odsłonięto tablicę poświęconą Polakom pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów i odprawiono Mszę św. w ich intencji.
Uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się w czwartek, 11 lipca w Opolu.
Przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odsłonięto pamiątkową tablicę, a później w opolskiej katedrze odprawiona została Msza św. za spokój dusz pomordowanych na Wołyniu.
- Tegoroczne wojewódzkie obchody rocznicy 11 lipca odbywają się pod mottem „Pamięć i modlitwa” - mówiła Barbara Kamińska z zarządu województwa opolskiego. - Pamięć - bo naszym obowiązkiem jest pamiętać o tragedii, jaka wydarzyła się na Kresach Wschodnich, aby przekazać wiedzę o tych wydarzeniach młodym pokoleniom Polaków i Europejczyków, nie po to aby rozdrapywać rany, ale żeby przypominać zarówno w naszej Ojczyźnie jak i we wspólnej Europie do czego może doprowadzić nienawiść i faszystowska ideologia. (…) Modlitwa – bowiem tylko na gruncie chrześcijaństwa i w modlitewnym zamyśleniu możemy unieść pamięć o przerażających zbrodniach i pogodzić się z wyrokami okrutnego losu, nie ulegając uprzedzeniom, żądzy zemsty i nienawiści do drugiego człowieka.
Odsłonięcia tablicy, zaprojektowanej przez artystę plastyka prof. Mariana Molendę dokonali przedstawiciele władz samorządowych: Bogusław Wierdak i Barbara Kamińska oraz major Adam Kownacki – kombatant, uczestnik obrony Przebraża z 1943 roku. Poświęcił ją ks. Edmund Podzielny, proboszcz parafii pw.. Podwyższenia Krzyża Świętego.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele organizacji kresowych, rodzin ofiar, władz miasta i województwa, wojska oraz wielu opolan. Po przemówieniach i odsłonięciu tablicy złożyli oni wieńce i kwiaty z nazwami miejscowości kresowych, których mieszkańcy zginęli podczas rzezi.
Po uroczystościach działacze Solidarnej Polski z Opola obok pomnika zbierali podpisy pod obywatelskim projektem nadania skrzyżowaniu w pobliżu pomnika nazwy "Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu".
Podobne uroczystości rocznicowe odbyły się także w Niemodlinie, a w sobotę 13 lipca poprowadzone będą w Kędzierzynie-Koźlu. W samo południe w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zostanie odprawiona Msza święta, a godzinę później przy tablicy pamiątkowej na budynku gimnazjum nr 1 w Koźlu rozpocznie się część oficjalna.
Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że 70 lat temu, podczas tzw. rzezi wołyńskiej wymordowano ok. 130 tysięcy osób roku narodowości polskiej, w tym kobiety i dzieci.