Nowy numer 4/2021 Archiwum

Stali się częścią Nysy

Już chyba nikt nie wyobraża sobie miasta bez wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej.

Oddział w Nysie powstał 24 września 2003 roku. Przez 10 lat zrealizował tak wiele działań, że nie sposób było je wszystkie wymienić podczas jubileuszowej gali, która zwieńczyła rocznicowe uroczystości.

Maltańczycy świętowali w sobotę 21 września. Najpierw była pozoracja, a tym samym prezentacja ich umiejętności działania w przypadku zagrożenia ludzkiego życia. O 18.00 odprawiona została Msza św. dziękczynna w kościele śś. Piotra i Pawła w Nysie, a po niej odbyło się spotkanie w Nyskim Domu Kultury, podczas którego wystąpili m.in. podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nysie.

Nyski oddział został doceniony przez samorząd województwa opolskiego i otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego. Odznaczenie w imieniu marszałka wręczył Arkadiusz Kuglarz.

– Maltańczykiem jest się w każdej sytuacji – podkreśla Irena Wolak, komendant nyskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, emerytowana pielęgniarka.

– Oddział Nysa jest wzorcowym oddziałem. To, co się dzieje, jest zawsze najwyższej jakości. Dajecie świadectwo, że w Chrystusie widzimy chorego, to Chrystusowi służymy – mówił Marcin Świerad z Zakonu Maltańskiego, który gościł na jubileuszowych uroczystościach.

Nysanie z maltańczykami po raz pierwszy spotkali się w czasie powodzi w lipcu 1997 r., kiedy z pomocą przyjechała grupa z Plauen w Niemczech. Po powodzi przyjacielskie kontakty się utrzymały i zaowocowały. W Nysie oddział ratowników maltańskich, działający pierwotnie w ramach Stowarzyszenia Maltańska Służba Medyczna, a od sierpnia 2011 r. w ramach Fundacji ZPKM Maltańska Służba Medyczna, tworzy 40 wolontariuszy, wśród nich 2 pielęgniarki, 4 ratowników medycznych, a także młodzież i dorośli, na co dzień wykonujący różne zawody. Jest to jedyna grupa ratowników maltańskich w naszym regionie, a także najprężniej działająca w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama