Trzeba słuchać, żeby rozmawiać, a zdobycze techniki nie zastąpią osobistego spotkania z drugim człowiekiem.
Mieszkańcy Zdzieszowic chętnie wspierali Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Karina Grytz-Jurkowska /GN
- Przeżywamy ten 13. Dzień Papieski w szczególnym momencie dla całego Kościoła, w Roku Wiary, w dzień maryjny. Wczoraj papież Franciszek zawierzył Maryi cały świat. To też dla nas podpowiedź, by modlić się o pokój na świecie, szczególnie zaś w Syrii, o opamiętanie dla tych, którzy podnoszą rękę na niewinnych ludzi, o pokój w różnych krajach, ale też w naszych sercach. Do tego skłania nas też dzisiejsza opowieść o wodzu syryjskim, Naamanie - tymi słowami bp Andrzej Czaja rozpoczął Eucharystię w Zdzieszowicach, gdzie tym razem odbywały się diecezjalne obchody. Wcześniej, w sobotę, w Opolu zorganizowano gry i zabawy uliczne z tej okazji.
W homilii opolski ordynariusz nawiązał do osoby Jana Pawła II jako mistrza dialogu zarówno z ludźmi, jak i z Bogiem. Odnosząc się zaś do Ewangelii, wskazał, że podstawą dialogu z Bogiem jest bojaźń Boża, wierna służba Mu i odrzucenie innych bożków oraz wdzięczność.
- Jan Paweł II był jednym wielkim dziękczynieniem Bogu, a Pan Bóg mówił mu, co czynić trzeba. (…) Bo dialog zaczyna zawsze Bóg - tłumaczył bp Czaja.
Ubolewając zaś nad niechlujnością posługiwania się dzisiaj słowem, zachęcał do uczenia się na nowo pięknego języka polskiego i posługiwania się nim.
Prosił też o modlitwę za Kościół i duchownych.
Ikony przykuwały uwagę i wzbudzały spore zainteresowanie Karina Grytz-Jurkowska /GN - Kościół w Polsce przeżywa dziś ciężkie chwile. Spoglądamy na Jana Pawła II, ucząc się od niego dialogu między sobą i z Bogiem. W tej chwili jest duże uderzenie w cały Kościół i jego pasterzy na bazie bardzo przykrych czynów niektórych z nas. To uogólnienie jest bardzo krzywdzące dla nas, ale może służy oczyszczeniu. Kościół tworzymy wszyscy. Módlmy się za siebie nawzajem i umacniamy w zawierzeniu Panu Bogu. On na pewno wyprowadzi z tego wiele dobra dla Kościoła - mówił bp Czaja.
W tym dniu wolontariusze i stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kwestowali na stypendia dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży.
- Ja zbieram drugi lub trzeci raz, a teraz sama ubiegam się o takie stypendium. Najczęściej ludzie chwalą tę ideę - mówi wolontariuszka, Natalia Dylewska.
Zdzieszowicka parafia to prawdziwe zagłębie stypendystów. Z piątki aktualnych trzy osoby reprezentowały diecezję na obchodach w Warszawie, dwie zaś - Karolina Bonk i Anika Dering były na miejscu.
W tym dniu była też wyjątkowa okazja obejrzeć wystawę ikon. Ich tematyka była szeroka - można było na nich zobaczyć anioły, świętych, Matkę Bożą, Chrystusa oraz wizerunki Trójcy Świętej. Część z nich pisała Jolanta Bohdan ze Zdzieszowic, pozostałe artyści z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej „Ecclesia” z Krakowa. Nastrojowy wystrój, ikony skrzące się złotem w blasku świec tworzyły niezwykłą atmosferę.