Na Wydziale Teologicznym UO zorganizowana została konferencja naukowa podsumowująca Rok Wiary w metropolii górnośląskiej.
Wśród obszarów, które zostały wyakcentowane, są: otwieranie kościołów, by wierni częściej mogli adorować Najświętszy Sakrament, katechezy dla dorosłych i kręgi biblijne w parafiach, wyznaczenie dyżurnych konfesjonałów w rejonach diecezji czy wydawanie pomocy duszpasterskich.
– Rok Wiary rozpoczęliśmy w parafiach od modlitwy odmawianej na kolanach w duchu zaufania, przebłagania i prośby o wiarę. Ważny był również znak indywidualnego błogosławieństwa wiernych znakiem krzyża na czole – mówił ks. Roman Chromy, podkreślając, że przebieg Roku Wiary w archidiecezji katowickiej naznaczył rozpoczęty w uroczystość Chrystusa Króla II Synod Archidiecezji Katowickiej.
– W liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Wiary bp Andrzej Czaja napisał: "przybliżajmy się z ufnością do Chrystusa" poprzez słowo Boże, modlitwę, katechezę i pokutę. Wszelkie inicjatywy o charakterze stałym i cyklicznym były wezwaniem do pielgrzymowania tymi czterema drogami – wyjaśniał ks. Waldemar Musioł.
Niemniej pojawiało się pytanie, na ile podejmowane inicjatywy i akcyjność przekładają się na codzienność, a także na ile praktyki religijne świadczą o wierze. – Owocowanie akcji uzależniam od modlitwy i od tego, na ile duszpasterz oddaje siebie – mówił bp Andrzej Czaja pytany o skuteczność inicjatyw kierowanych do młodych ludzi. – Ważne jest personalne podejście, praca w małych grupach. O wielkich spędach i o robieniu show możemy zapomnieć. To nie sprawdza się – podkreślał biskup opolski.