W katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny.
– Historia naszego narodu dowodzi nam, jak wiele zawdzięczamy wierze chrześcijańskiej, wierze naszych ojców. To właśnie wiara oraz wynikająca z niej etyka i duchowość pozwoliły naszemu narodowi przetrwać najtrudniejsze chwile. Dzięki wierze, gdy rozum właściwie nie znajdował pociechy i nie był w stanie rozeznać, którędy dalej, naród nie tracił nadziei, potrafił przetrwać, był gotów do zrywów i ostatecznie do odzyskania niepodległości – przypominał w kazaniu bp Andrzej Czaja, podkreślając, że i dziś naród polski potrzebuje bardzo wiary.
– Polską racją stanu z pewnością nie jest deprecjonowanie wiary chrześcijańskiej, etyki i duchowości chrześcijańskiej i wspólnoty wiary, jaką jest Kościół, a którą my tworzymy – zaznaczał biskup opolski, wskazując, że są dziś takie środowiska, w których wiarę się ośmiesza i spycha na margines życia.
– W interesie każdego z nas, całego społeczeństwa i państwa jest nie tylko współpraca z Kościołem jako wspólnotą wiary, ale też wspieranie wspólnoty wiary, i to nie tylko w sferze działań socjalnych i charytatywnych, ale przede wszystkim w sferze wychowania, formacji, aby duch ludzki potrafił się unieść ponad to, co płytkie, czysto ziemskie, tylko materialne – mówił biskup, podkreślając, że duch ludzki potrzebuje wiary, by mógł się wysoko wzbić i z lotu ptaka spojrzeć na wiele spraw i je właściwie ocenić, ale potrzebuje również światłego rozumu.
W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tłumy opolan uczestniczyły zarówno w uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny, jak i w Apelu Poległych na placu Wolności.
– Czy dziś, po przejściu morza czerwonego komuny, mamy ugrzęznąć na pustyni jałowych sporów i urojeń? Świat na nas patrzy z uznaniem za efekty polskiej transformacji, za dobrze przepracowane ostatnie ćwierćwiecze, za wzrost zasobności Polski i Polaków w czasach naznaczonych światowym kryzysem. Nigdy dotąd Polska i Polacy nie doświadczali czasów równie korzystnych – mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, nim delegacje oraz mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.