Będą przypominać arcybiskupa, który urodził się w Strzybniku.
Dzisiaj (12 listopada) na Zamku Piastowskim w Raciborzu zainaugurowano obchody „Roku pamięci abp. Józefa Gawliny”. 18 listopada 2014 r. minie 50 rocznica śmierci pochodzącego ze Strzybnika (parafia Rudnik) arcybiskupa, biskupa polowego Wojska Polskiego, duszpasterza polskiej emigracji, uczestnika Soboru Watykańskiego II, a także drugiego redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Dlatego na wniosek Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. abp. J. Gawliny w Rudniku rada powiatu raciborskiego jednogłośnie podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2014 „Rokiem Gawliny”. Na inauguracji spotkali się członkowie Komitetu Honorowego, organizatorzy Roku, uczniowie z Rudnika, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz publiczność zainteresowana podtrzymywaniem pamięci o sławnym rodaku. – Dawno na tej sali nie było tylu słuchaczy – cieszył się starosta raciborski Adam Hajduk.
W ramach obchodów Roku przewidziano 13 imprez i uroczystości, których organizatorami są: powiat raciborski, gmina Rudnik, ZSO w Rudniku, parafia Rudnik, TMZR.
- Jako pasterz tej ziemi dziękuję, że wydobywacie z historii i młodzieży przed oczy stawiacie pasterza, który pokazał, że można łączyć bycie wspaniałym duszpasterzem z byciem biskupem polowym i z byciem patriotą. (…) Cieszy mnie, że jest to inicjatywa oddolna, która wpisuje się w kształtowanie otwartej tożsamości dziś, zwłaszcza młodego człowieka. Ten rok wskazywania na arcybiskupa Józefa Gawlinę, jego osobę i dzieło ma ogromny walor wychowawczy. Dzisiaj w wychowaniu potrzebujemy wzorców, tym bardziej takich, w których życiu idą w parze: dobroć z wymaganiami, dyscyplina i łagodność. Żeby tak było to trzeba mieć w sobie naprawdę Bożego Ducha – powiedział podczas inauguracji bp Andrzej Czaja, który wszedł w skład Komitetu Honorowego obchodów Roku Gawliny.