Spośród 28 zabytkowych obiektów sakralnych w diecezji opolskiej 21 nie otrzymało dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Dziedzictwo kulturowe – ochrona zabytków".
Najwyżej na liście odrzuconych wniosków znalazła się gotycka scena „Koronacji NMP w otoczeniu świętych” z ołtarza głównego kościoła w Starym Paczkowie. Zabrakło tylko 2,5 punktu do 70 punktów, które kwalifikowały do uzyskania dotacji.
- Wniosek składaliśmy już po raz trzeci, zwróciliśmy się do ministerstwa o 40 tysięcy złotych, na całość potrzeba ok. 88 tysięcy. W ubiegłym roku zabrakło nam 7 punktów, teraz dwa. Oczywiście odwołaliśmy się od tej decyzji. Dokumentacją, pisaniem projektów i odwołaniami zajmuje się pani konserwator Renata Szelwach – informuje ks. Józef Zwarycz, proboszcz w Starym Paczkowie.
- Trzeba pukać, może w końcu nam otworzą. I modlić do św. Józefa Robotnika, może on coś zadziała. Bo przecież nie wszystko od nas zależy. Po prostu robimy swoje, pracujemy normalnie. Zabytki zewnętrzne dostają pieniądze, a tym, co jest w środku, martwcie się sami. Tylko, że problem jest wtedy, jak się coś rozsypie – mówi ksiądz proboszcz.
Gotycki ołtarz w scenie głównej przedstawia ukoronowanie Matki Bożej. W bocznych i dolnej części retabulum są pary świętych połączone postacią anioła. Niektórzy przypuszczają, że – ze względu na podobieństwa stylowe oraz wiek – ołtarz ze Starego Paczkowa mógł wyjść z warsztatu Wita Stwosza. Ołtarz wymaga renowacji: kolory wyblakły, rzeźby pokryte są osadem i kurzem, farba odpryskuje. Widoczne są także pęknięcia.
Inne odrzucone wnioski dotyczyły renowacji kaplicy zamkowej w Raciborzu, kościołów w Kałkowie,Wierzbniku, Otmuchowie, Chróścinie Nyskiej,Oleśnie (św. Anny), Ochodzach, Rogowie Opolskim, Opolu (franciszkanie), Równem, Głubczycach (parafialny), Nowym Świętowie, Czarnowąsach (parafialny), Włodarach,Szybowicach, Gamowie, Łaczniku, kaplicy w Piotrowicach Nyskich, klasztoru franciszkanów w Głogówku oraz remontu w zabytkowym budynku ośrodka Caritas w Głuchołazach.
Więcej o ołtarzu w Starym Paczkowie można przeczytać w tekście "Święci idą parami".