Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mniejszość na Krymie

Tyle informacji, że głowa boli. A jednak jednej jakoś mi brakuje.

Któż nie śledzi wydarzeń na Krymie, na Ukrainie? Nie znam takich. Człowiek budzi się rano z myślą czy w nocy Rosjanie zaatakowali czy nie. A w dzień śledzi z minuty na minuty doniesienia z krainy dotąd odległej, a  teraz o wiele bliższej.

W natłoku informacji z zasady pomijam wewnętrzne debaty polskich polityków nt. Ukrainy. Co innego głosy ekspertów, tych można posłuchać. A jednak przyznam, że odczuwam pewien brak czy niedosyt, bo zabrakło mi jednego politycznego głosu.

Żałuję, że mniejszość niemiecka czy też któryś z jej liderów nie wydał chociażby krótkiego oświadczenia w sprawie krymskiej. Nawet gdyby to miało być tylko jedno zdanie: że nigdy prawa przysługujące mniejszościom narodowym nie mogą być pretekstem do militarnej agresji na inne państwo.

Myślę, że głos mniejszości niemieckiej, politycznie najmocniejszej mniejszości w Polsce, zostałby w naszym kraju zauważony. Ale nie o wymiar PR-owski czy propagandowy idzie. Byłoby to po prostu świadectwo solidarności oraz jasnego stosunku do - także własnej - przeszłości. Porównanie  działań prezydenta W. Putina do tego, co zrobił kanclerz Rzeszy A. Hitler wykorzystując Niemców sudeckich jako pretekst do anschlussu Czechosłowacji narzuca się przecież z wielką oczywistością.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • svatopluk
  09.03.2014 19:16
  Sytuacja na Krymie przypomina mi również wyprawę Żeligowskiego na Wileńszczyznę. Dlaczego mniejszość polska na Litwie nie skomentowała dotychczas wydarzeń na Krymie?
  doceń 0
 • ratmann
  13.03.2014 21:27
  co ma piernik do wiatraka - nie spodziewałem się że na stronach Gościa spotkam tak infantylne teksty - ale w końcu jeśli można coś na Niemców napisać to cel uświęca środki - z tego co wiem to na Krymie Rosjanie to większość a nie mniejszość - gdyby Polska była mocarstwem to dawno we Lwowie by już powiewały polskie flagi, a później z rozpędu "Anschluss" Litwy - w końcu "Litwo ojczyzno moja..."
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL