Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielki Piątek u kędzierzyńskich luteran

- Bóg sam sobie wymierza karę – mówił w kazaniu ks. Grzegorz Giemza.

W Wielki Piątek do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Kędzierzynie-Koźlu na nabożeństwo przyszło 16 osób. Taka frekwencja jest od lat, ponieważ tutejsza wspólnota luterańska jest nieliczna. Wybudowany ponad 100 lat temu - dla znacznie większej grupy wierzących - kościół stojący na skrzyżowaniu ul. Głowackiego i Grunwaldzkiej oraz  zbór, czyli wspólnota wiernych, są filiałem parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu.

- Wielki Piątek to dla nas, ewangelików, największe święto. Ja mam wolne, bo zawsze specjalnie w ten dzień idę oddać krew i dzięki temu nie muszę być w pracy. Mogę w pełni przeżywać święto - mówi pan Henryk. - Wesołych świąt! - wita nas wchodzący do świątyni młody człowiek.

Nabożeństwo wielkopiątkowe składało się z dwóch części - nabożeństwa słowa Bożego z kazaniem i nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniem wiary oraz obrzędu sakramentu ołtarza - spowiedzi powszechnej i Komunii świętej.  Przewodniczył mu - w zastępstwie proboszcza ks. Dariusza Dawida - ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, a także prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

- Bóg nie wymierza kary komuś innemu. Nie szuka sobie kozła ofiarnego, żeby zwalić na niego całą winę. Bo kiedy mówimy o cierpiącym i ukrzyżowanym Chrystusie, musimy pamiętać, że mówimy o Bogu. Nie mówimy tylko o człowieku. To znaczy, że Bóg sam sobie wymierza karę! Bo mu się tak spodobało. Spodobało się Panu Bogu cierpieć za nas, w taki sposób umrzeć jak umarł. Dlaczego? Zostaje tylko jedna odpowiedź. Po prostu Bóg nas kocha. Bywa między nami a Bogiem ciężka atmosfera. Ale w tej relacji to Bóg mówi: "OK, konsekwencje twojej grzeszności ja biorę na siebie". I to jest wspaniałe przesłanie tragicznego Wielkiego Piątku – mówił w kazaniu ks. Giemza komentując pieśń o cierpiącym Słudze Jahwe z księgi proroka Izajasza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama