Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prezydent Komorowski dziękuje Opolszczyźnie

Opolska Karta Rodziny i Seniora działa w 62 gminach województwa opolskiego.

– Nie ukrywam, że to dla mnie ważny i miły moment, kiedy mam świadomość, że pojawia się plon wspólnego wysiłku, starań, które trwają od szeregu lat. Serdecznie dziękuję Opolszczyźnie, samorządowcom, którzy podjęli trud, trochę pionierski, zbudowania systemowych rozwiązań, na miarę posiadanych możliwości, ale też w odpowiedzi na istniejące i pogłębiające się problemy demograficzne – mówił prezydent RP Bronisław Komorowski podczas inauguracji Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Jest to jedno z działań wynikających z przeciwdziałania wyludnianiu się regionu.

Uroczystość odbyła się w Filharmonii Opolskiej w środę 14 maja. Poprzedziło ją przystąpienie do programu kolejnych trzech gmin. Przypomnijmy, że w 2013 roku deklarację o współpracy na rzecz rodzin wielodzietnych i seniorów podpisało 59 gmin województwa opolskiego, dziś do tego grona dołączyły kolejne: Izbicko, Prószków i Strzeleczki. W program włączyły się także instytucje kultury: Filharmonia Opolska, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

W przeciągu pierwszych 10 dni działania Opolskiej Karty Rodziny i Seniora już 300 rodzin złożyło deklaracje, a w udzielanie zniżek włączyło się 35 firm. Docelowo karta obejmie 480 tys. mieszkańców Opolszczyzny.

Dziś prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką, wręczył pierwsze karty kilku rodzinom i seniorom. Karta przysługuje rodzinom, które mają dwoje i więcej dzieci, a także osobom po 65. roku życia. – W Polsce będzie narastać problem wynikający ze skutków obniżonego przyrostu naturalnego. Zwiększać się będzie liczba osób starszych, a to wyzwanie dla nas wszystkich, by wzmacniać solidarność międzypokoleniową – mówił prezydent RP.

– Karta ma wymiar społeczny, materialny, ale także psychologiczny. Chodzi o pokazywanie rodziny wielodzietnej bardzo pozytywnie, a nie jako rodzinę patologiczną – wyjaśniał Józef Sebesta, inicjator Specjalnej Strefy Demograficznej, były marszałek województwa opolskiego.

Prezydent RP chwalił też współpracę z przedsiębiorcami, którzy włączyli swoje usługi w zakres zniżek przysługujących posiadaczom Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. – Jest to doświadczenie, które jest dobrym wzorcem, wartym upowszechnienia w skali całej Polski – podkreślał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama