Pierwsza diecezjalna pielgrzymka służby zdrowia w Prudniku-Lesie.
Jak zwykle 18 października, we wspomnienie św. Łukasza, patrona pracowników służby zdrowia pielęgniarki, lekarze i farmaceuci przeżywali swoje święto. W tym roku ten dzień był historyczny. Po raz pierwszy odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Zdrowia. Jej miejscem było sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie. Mszy św. koncelebrowanej przez siedmiu kapelanów pracowników służby zdrowia przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.
- Dziękuję wam za rzetelne stosowanie sztuki lekarskiej i pielęgniarskiej w codzienności. Również z własnego doświadczenia szpitalnego szczególnie dziękuję wam za okruchy dobroci świadczone w tej „gonitwie służby”. Uśmiech, ciepłe, dobre spojrzenie, pociecha słowem dana, dobra rada czy choćby krótka chwila na wysłuchanie pacjenta. Te ludzkie odruchy sprawiają, że wasza służba ma wręcz coś z boskiego wymiaru, wymiaru miłosiernego Samarytanina, który wzruszył się głęboko, opatrzył rany, zawiózł do gospody, a gdy ruszył dalej, to powierzył poturbowanego pieczy gospodarza. Proszę was, byście starali się być aniołami cierpliwości i apostołami dobroci. Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że cierpliwość Boga zbawia świat, a nasza niecierpliwość go niszczy – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja.
Biskup opolski wezwał także zebranych do odwagi, pokonywania lęku przed mówieniem tego, co się myśli, świadczenia o swoich przekonaniach, których wzorem jest kard. Stefan Wyszyński, 60 lat temu uwięziony właśnie w klasztorze franciszkańskim w Prudniku. - Przy sprawie prof. Chazana wielu ludziom zabrakło odwagi. Potrzeba nam dzisiaj takiej postawy, jaką zaprezentowała św. Weronika ocierająca twarz Chrystusowi na drodze krzyżowej. Wyjść przed szereg, niezależnie od tego, co mówią, dla wyższych racji. A tą wyższą racją jest człowiek, którego Bóg kocha.
Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji ks. prof. Piotra Morcińca, członka zespołu ekspertów Episkopatu Polski ds. bioetycznych, nt. klauzuli sumienia (wkrótce relacja z konferencji).
Pierwsza pielgrzymka służby zdrowia, w której uczestniczyło ok. 50 osób zakończyła się spotkaniem przy kawie i herbacie w sali klasztoru prudnickiego. Jak poinformował ks. Piotr Bałos, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, pielgrzymki będą odbywały co rok w innym sanktuarium diecezji opolskiej.