Bp Rudolf Pierskała przyjął nowych członków Wspólnoty Apostolskiej Błogosławionej Karoliny.
W kościele św. Bartłomieja w Jełowej, w której obecne są relikwie bł. Karoliny, we wtorkowy wieczór (18 listopada) bp Rudolf Pierskała przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji diecezjalnej Wspólnoty Apostolskiej bł. Karoliny i parafialnego Eucharystycznego Ruchu Młodych.
- Dziś przypada setna rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Ta szesnastoletnia dziewczyna jest pięknym wzorem dla dzieci, młodzieży, rodziców, dziadków, wspólnot rodzinnych i parafialnych - podkreślał ks. proboszcz Helmut Piechota i wskazywał też: - Bł. Karolina przypomina nam, że nasza wiara jest prosta: modlitwa, sakramenty, Eucharystia, Boże Słowo, Różaniec i apostolstwo, czyli służba Bogu i drugiemu człowiekowi.
W homilii bp Rudolf Pierskała mówił, że przymiotami bł. Karoliny, wskazywanymi nam przez Kościół są: modlitwa, czystość i praca. - Czyli w życiu bł. Karoliny zostało docenione to, co jest proste, zwyczajne, codzienne. Pan Bóg nagrodził jej w niebie podwójne zwycięstwo, które odniosła przez swoje dziewicze życie i przez męczeństwo - podkreślał biskup, przypominając, że przed stu laty doświadczyła w swoim młodzieńczym życiu okrutnej przemocy, gdyż broniąc cnoty czystości poniosła śmierć z ręki żołnierza armii rosyjskiej.
- W dzisiejszym świecie także doświadczamy wiele przemocy. Dowiadujemy się o niej codziennie. Wystarczy włączyć radio, telewizor, otworzyć gazetę. Najważniejsze tytuły dotyczą przemocy, bo one najlepiej się sprzedają. A przecież wokół nas dzieje się tyle dobra. Niestety to dobro wydaje się być na tyle zwyczajne, że nie warto o nim pisać - mówił bp Pierskała, stawiając pytanie, jak człowiek powinien zachować się wobec przemocy? - Można jej ulec. Można odpowiedzieć przemocą na przemoc. Ale można także, zgodnie z nauką Pana Jezusa, zło dobrem zwyciężać. Takiej postawy uczy nas bł. Karolina Kózkówna. Ona nie zgodziła się na przemoc i nie odpowiedziała przemocą na przemoc - przypominał biskup, zachęcając: - Bądźmy ludźmi dobrej woli.
W czasie uroczystej Mszy św. zostali przyjęci nowi członkowie Wspólnoty Apostolskiej bł. Karoliny, którzy po złożeniu przyrzeczenia otrzymali z rąk biskupa medaliki i legitymacje. W tym gronie były m.in. Gabriela Luksa i Elżbieta Bassy. Pani Gabriela prowadzi wspólnotę Dzieci Maryi w parafii św. Rocha i w Starych Budkowicach. Wyjaśnia, że wzorem dla marianek jest Matka Najświętsza, ale bł. Karolina, młoda dziewczyna, która obroniła czystość, pokazuje jak przełożyć te piękne ideały i wartości na młodzieńcze życie. - Dlatego chcę dziewczętom szerzej przybliżać życie i postawę bł Karoliny - podkreśla Gabriela Luksa.
Z kolei Elżbieta Bassy opowiada: - Bł. Karolina od wielu lat jest mi bardzo bliska. W mojej parafii poprzedni proboszcz był jej wielkim czcicielem, stąd wszystkie prace remontowe były omodlane za wstawienctwem bł. Karolinie. A gdy w naszym kościele filialnym w Dobiercicach wstawiane były witraże, pierwszy witraż przedstawiał patrona świątyni - św. Jana z Dukli, a drugi - właśnie bł. Karolinę. Co więcej jestem katechetką, a bł. Karolina to wspaniała katechetka. Dlatego proszę ją o pomoc i wstawiennictwo w mojej pracy, a dzieciom i młodzieży stawiam ją za wzór.
Wspólnota, która powstała w marcu 2014 roku, ma charakter modlitewny, ale jest też ukierunkowana na konkretne apostolstwo w parafii oraz w środowisku życia (dom, szkoła, praca). Dla osób, które obierają bł. Karolinę za patronkę i wzór chrześcijańskiej pobożności, ważna jest adoracja Najświętszego Sakramentu, praktykowanie pierwszych piątków miesiąca, pielęgnowanie czystej miłości, lektura Pisma Świętego (raz w tygodniu, w wybrany dzień), odmawianie Różańca, udzielanie się we wspólnocie parafialnej, czczenie bł. Karoliny i życie jej duchem.
Moderatorem wspólnoty jest ks. Helmut Piechota. Należy do niej blisko 40 osób zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ponadto specjalne legitymacje otrzymało też dziewięcioro najmłodszych dzieci (przed I Komunią św.), które jeszcze nie uczestniczą czynnie w obowiązkach członka wspólnoty. Spotkania odbywają się każdego 30. dnia miesiąca w Jełowej.