Wspaniały gotycki ołtarz w Starym Paczkowie udało się odrestaurować z pomocą wielu osób i urzędów.
Komisja konserwatorska odebrała prace nad renowacją ołtarza głównego w kościele parafialnym w Starym Paczkowie. To gotycki ołtarz z 1494 r.. Jego autorstwo niektórzy skłonni są przypisywać nawet Witowi Stwoszowi, który w nieodległym Złotym Stoku miał kopalnię złota.
Prace renowacyjne przeprowadzone przez Renatę Szelwach trwały pół roku i zakończyły się na początku grudnia. Jednak starania o remont nadszarpniętego zębem czasu zabytku trwały dłużej. Jak informuje ks. Józef Zarycz, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starym Paczkowie decyzję o kosztownym (kosztorys opiewał na kwotę 88 tys. zł) remoncie podjęto dwa lata temu. Nie udało się uzyskać dotacji ministerstwa kultury i sztuki – dwa razy parafii w Starym Paczkowie startującej w konkursie o dotację zabrakło niewielu punktów. Pomogły jednak inne urzędy: wojewódzki konserwator zabytków (sfinansował połowę kosztów, które w całości wyniosły ok. 80 tys. zł), starostwo powiatowe w Nysie, gmina Paczków i urząd marszałkowski. Parafianie systematycznie składali ofiary na remont ołtarza, dzięki wykupowi cegiełek remont wsparło także wiele osób spoza terenu parafii.
- Ten ołtarz warto oglądać z bliska, wtedy można podziwiać jego szczegóły. To nie są tylko wielcy święci (np. św. Piotr, św. Paweł, św. Hieronim, Jan Chrzciciel). Mamy tam świętych biblijnych, duchownych i świeckich, założycielki zakonów i osoby szczególnie zasłużone na polu miłosierdzia (np. św. Jadwiga Śląska). Są przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła, są także aniołowie. Do świętości zaproszeni są wszyscy – podkreśla ks. Józef Zwarycz.
W porównaniu ze stanem przed konserwacją widoczny jest przede wszystkim powrót do pierwotnej kolorystki ołtarza, zwłaszcza koloru szat świętych, które są obecnie złoto- rdzawe.
Więcej na ten temat w noworocznym numerze „Gościa Opolskiego” (4 stycznia).