Nowy numer 33/2018 Archiwum

Proces beatyfikacyjny męczenniczek

Bp Andrzej Czaja prosi o przekazywanie dokumentów, zdjęć, pamiątek i wiadomości.

W archidiecezji wrocławskiej od 25 listopada 2011 roku trwa proces beatyfikacyjny s. Paschalis Jahn i dziewięciu Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W 1945 roku siostry, broniąc swojej czystości i stając w obronie innych, poniosły męczeńską śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej.

Jako że w gronie męczenniczek są siostry związane z terenem diecezji opolskiej, bp Andrzej Czaja zwrócił się do wiernych z parafii w Nysie, Kluczborku, Głubczycach, Kup oraz Koźlu, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma, zdjęcia, pamiątki lub wiadomości związane z życiem kandydatek na ołtarze, aby zechcieli przekazać je w najbliższym czasie do Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Chodzi o pamiątki i wiadomości na temat sześciu sióstr elżbietanek: s. Pachalis Jahn, która pracowała w Kluczborku, Głubczycach i Nysie, s. Felicitas Ellmerer, która pracowała w Kup i w Nysie, s. Acutiny Goldberg, która pracowała w Nysie, s. Sapientii Heymann, która pracowała w Nysie, s. Melusji Rybki, która pracowała w Nysie oraz s. Adelheidis Töpfer, która pracowała w Koźlu i Nysie.

Podkreślmy, że wśród 10 służebnic Bożych, pięć pochodzi z dzisiejszej diecezji opolskiej: z Nysy s. Paschalis i s. Adelheidis, z Rudziczki s. Sabina – zamordowana w Lubaniu (diecezja gliwicka), z Pawłowa s. Melusja, a z Dąbrówki Dolnej s. Edelburgis, która zginęła w Żarach (diecezja zielonogórsko-gorzowska). W Nysie zamordowane zostały cztery kandydatki do chwały ołtarzy: s. Adelheidis, s. Felicitas, s. Melusja i s. Sapientia. Spoczywają one w zbiorowej mogile w ogrodzie Domy św. Elżbiety w Nysie.

Więcej o męczenniczkach związanych z Nysą w archiwalnym tekście z "Gościa Opolskiego" - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma