Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ekslibris Jana Pawła II

Wystawę pod takim tytułem można oglądać do 10 kwietnia w Opolu.

Ekslibris Jana Pawła II   Pod nieobecność autora o ekslibrisach opowiadali Wojciech Łonak i Bogdan Parkitny, numizmatycy z koła PTN w Oleśnie. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Najstarszy ekslibris związany z Janem Pawłem II powstał zaledwie kilka godzin po wybraniu go na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. Odtąd powstawały kolejne – związane z pielgrzymkami i wizytami papieża, w różnych miejscach, z jego kolejnymi encyklikami, jego hasłem „Totus Tuus”, nawiązują do nauczania. Najnowsze upamiętniają jego śmierć, beatyfikację i kanonizację. Jedne proste, zwięzłe w formie, inne niezwykle ozdobne, skomplikowane, czarno białe lub kolorowe, wykonane różnymi technikami.

Ich część, z kolekcji Krzysztofa Świtały została zaprezentowana na wystawie. Jej autor jest plastykiem, pasjonatem historii i kolekcjonerem z Częstochowy, członkiem stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża zaczął gromadzić pamiątki związane z jego pontyfikatem – medale, monety, znaczki, proporczyki i wydawnictwa. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mógł przybyć na otwarcie wystawy.

Ekslibris Jana Pawła II   Na oglądanie niektórych ekslibrisów trzeba było poświęcić dłuższą chwilę. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Tu mamy ponad 90 ekslibrisów, wykonanych albo dla papieża albo związanych z jego osobą. Tradycja tworzenia ekslibrisów sięga XIV w., z czasem była to odrębna kartka, na której rysowano najczęściej herby, gmerki, bo właścicielami byli najczęściej ludzie bogaci, czyli szlachta. Od romantyzmu ekslibris charakteryzował właściciela, będąc małym arcydziełem sztuki graficznej. W tej chwili bardzo rzadko się z nimi spotykamy, tym niemniej są ludzie którzy zamawiają je u wybitnych grafików lub na odwrót graficy tworzą je dla wybitnych osób. Stąd tu mamy z jednej strony ekslibrisy wykonane dla Ojca Świętego, z drugiej – dla innych osób, które życzyły sobie, by na ekslibrisie była postać Jana Pawła II lub coś z nim związane. Poprzez nią chcemy upamiętnić 10. rocznicę śmierci papieża, przypadającą 2 kwietnia – opowiadali podczas wernisażu, 30 marca Wojciech Łonak i Bogdan Parkitny, numizmatycy z koła PTN w Oleśnie, z którym związany jest autor wystawy.

Organizatorem wystawy jest oleskie Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Znajduje się ona w Czytelni Głównej WBP (ul. Piastowska 18). Dostępna jest dla zwiedzających do 10 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni.

Ekslibris Jana Pawła II   To jeden z najstarszych eksponatów, z 1978 r. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy