Opis stroju śląskiego noszonego przez recytatorkę, prezentacja ryczki, czyli wielofunkcyjnego stołeczka, przyśpiewki pełne symboli - to tylko część atrakcji w Izbicku.
Nicole Niesmak opowiadała o Ślonzokach w Teksasie... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W sumie w tej edycji konkursu wzięło udział 137 gawędziarzy: 94 uczniów z 11 szkół gimnazjalnych, którzy wystąpili w 13 scenkach rodzajowych, 36 uczniów z 24 szkół podstawowych oraz 6 dorosłych prezentujących monologi.
- Teksty i tematyka były bardzo różnorodne. Jak zauważyła prof. Teresa Smolińska, tematyka zmienia się wraz z czasami. Jeszcze kilkanaście lat temu w gawędach i scenkach królowały zwyczaje, obrzędy, np. szkubanie pierza, polterabend. Tymczasem teraz scenki łączą motywy współczesne z przeszłością, np. zakupy w lumpeksie są okazją do nawiązania, co nosiło się dawniej. Najważniejsze, że ci młodzi ludzie świetnie się przy tym bawią, jest to dla nich ciekawe, a jednocześnie jest to już trochę historii - podsumowuje Jolanta Lamm, dyrektor izbickiej szkoły i organizatorka imprezy. Zauważa, że zwykle większa frekwencja jest, gdy szkoły podstawowe mają przedstawiać scenki, zaś starsi - monologi. Tym razem było odwrotnie, bo to jest robione naprzemiennie, stąd nieco mniej zgłoszeń niż przed rokiem, ale za to poziom jest wysoki.
A oto wyniki:
W kategorii scenki rodzajowe:
I miejsce ex aequo: Publiczne Gimnazjum w Zdzieszowicach za występ pt. „Mikołaj” (opiekun Alicja Kałuża) oraz Publiczne Gimnazjum w Biadaczu za scenkę „Po ratunek do śwjyntego Rocha” (opiekun Gabriela Dworakowska).
II miejsce ex aequo: Zespół Szkolno-Gimnazjalny, „Przed Wielkanocom” (opiekun Anita Stachowska) i ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku, „Jak Truda chwantof nakupiła” (opiekunki Aneta Kurek, Violetta Besz).
III miejsce: Publiczne Gimnazjum w Kolonowskiem, „Ślonske Beranie” (opiekun Jerzy Kaufmann).
W kategorii występów indywidualnych - monologów uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych:
I miejsce: Magdalena Linkert z Luboszyc za opowieść „Umrziki się upominajum - cy zywi łu nich pamjyntajum”.
II miejsce: Daria Skóra, Izbicko, „Czarodziejski napój”.
III miejsce: Marcin Skóra, Izbicko, „O zbóju Madeju”.
IV miejsce: Dagmara Świtała, „Czy nom sie żyje lepiyj?”.
V miejsce ex aequo: Martin Długosz, „Wszystko przez te pikle” oraz Paulina Krawiec, „Bojka o Janoszku”, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Op.
W kategorii występów indywidualnych - monologów uczniów klas I-IV:
I miejsce: Martyna Cytacka, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach, za „Rozprawka ło mojej ołmie” (opiekun Jolanta Baron).
II miejsce: Katarzyna Langer, Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Przonie” (opiekun Angela Szewczyk).
III miejsce: Paweł Sowa, Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Ryczka” (opiekun Angela Szewczyk).
W kategorii występów indywidualnych - monologów uczniów klas V-VI:
I miejsce: Nicole Niesmak, PSP w Tomicach, za historię „Ło emigracji Ślonzołków do Teksasu i nie yno tam” (opiekun Marianna Gordzielik).
II miejsce: Kamila Heinze, SP nr 1 w Gogolinie, „Ło śląski stroju” (opiekun Renata Larysz).
III miejsce: Adam Koźlik, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach, „Co by tu zrobić, żeby zarobić i się nie narobić?” (opiekun Jadwiga Breguła).