Nowy numer 38/2021 Archiwum

Oczytani w listach św. Pawła

Na ogólnopolski konkurs biblijny pojedzie ministrancka reprezentacja z parafii Zawiść.

Na Wydziale Teologicznym UO w sobotę 25 kwietnia odbyły się diecezjalne eliminacje XII Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. Tym razem test, złożony z pytań otwartych i zamkniętych, dotyczył listów św. Pawła do Rzymian, Koryntian, Galatów, Efezjan, Filipian i Kolosan.

– Konkurs łatwy nie był – podkreśla ks. Zygfryd Waskin, diecezjalny duszpasterz LSO. Podobnie mówią uczestnicy. – Listy św. Pawła to trudny materiał, z którym nie jesteśmy dobrze osłuchani. Jest w nich wiele teologii, dlatego trzeba się w nie dobrze wgłębić, żeby je zrozumieć. W ubiegłym roku konkurs opierał się na Ewangeliach, dlatego było łatwiej – przyznaje Dawid Żyłka z parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem. A pytany, dlaczego wziął udział akurat w konkursie biblijnym, tłumaczy: – Lektura Pisma Świętego jest bardzo ważna, a dzięki konkursom biblijnym możemy je coraz lepiej poznawać, wgłębiać się w to, co czytamy, sięgając choćby do przypisów czy dodatkowych komentarzy.

Najwięcej punktów zdobył Sebastian Krüger z parafii Zawiść, a dokładniej z miejscowości filialnej Szum. – Nie spodziewałem się aż tak wielu trudnych pytań, m.in. trzeba było wiele cytatów uzupełnić – mówi Sebastian Krüger. – Przygotowywałem się z kolegami i koleżanką przez 1,5 miesiąca. W każdy piątek wieczorem spotykaliśmy się na plebani u naszego księdza proboszcza, który bardzo nam pomagał. Najpierw w domu czytaliśmy poszczególne listy, a potem wspólnie omawialiśmy je bardziej szczegółowo. Ksiądz przygotowywał nam też testy – opowiada Sebastian i przyznaje: – Ten konkurs to świetna okazja, by częściej i więcej pochylić się nad Pismem Świętym, nie tylko czytając je jako lektor z ambony.

Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Pasieka (par. Czarnowąsy), a trzecie miejsce zdobył Piotr Woźny (par. Otmuchów).

Drużynowo zwyciężyli ministranci z parafii św. Józefa Robotnika w Zawiści. Drugie miejsce zdobył team z parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem, a trzecie ekipa z parafii Bożego Ciała i św. Norberta Czarnowąsach.

Zwycięska drużyna będzie reprezentować diecezję opolską w konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się 22 i 23 maja w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama