Nowy numer 8/2019 Archiwum

Mało prawdziwych historyków

Mój felieton sprzed tygodnia zakończyłem słowami: "patrząc w daleką przyszłość". A co z przeszłością?

Muszę wobec tego wspomnieć mojego proboszcza z Bytomia. Profesor Schenk, Ślązak, wielce zasłużony dla kultury i historii Polski. No i o historii coś się zgadało przy kolacji. Ja, młody podówczas wikary, wychowanek systemu przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, nie miałem historii w poważaniu, nudna była i jej nie rozumiałem. I przy owej kolacji wystrzeliłem: Przez cztery lata liceum w moim zeszycie do historii miałem na początku motto „Historia jest kulą u nogi przyszłości” i żaden z moich historyków nie zakwestionował tego. Proboszcz historyk popatrzył na mnie zmienioną twarzą. Zdumioną? Poruszoną? Zeźloną? Nie wiem, jak to nazwać, ale po czterdziestu z górą laty pamiętam to spojrzenie, tę chwilę ciszy jaka zapadła i rzuconą odpowiedź profesora: „Bo to nie byli prawdziwi historycy”. I po chwili milczenia (hm, na jaki temat?) zeszliśmy na inne tory. A ja zostałem z werdyktem, że moi nauczyciele historii to nie byli prawdziwi historycy.

Minęło kilka lat, aż wreszcie pojąłem wagę słów proboszcza. Ocenił on zresztą nie tyle moich nauczycieli, co wypowiedział rzecz niezwykle ważną. Nawet nie wypowiedział – on ją tylko wskazał. Dlatego potrzebowałem kilku lat, by dojść do sedna. Prawdziwy historyk... Po pierwsze – musi znać źródła. Mój proboszcz miał znaczący zbiór źródeł – starodruków, rękopisów, archiwaliów, reprintów, przedruków. Jego doktoranci spędzali miesiące na plebanii, mając dostęp do tych skarbów. Starczyło na wiele doktoratów. Po drugie – dostrzegać powiązania przyczynowe, nie tylko chronologiczne następstwo. On potrafił opowiadać o niejednym wątku przeszłości wiążąc całość nie jak kronikarz, ale jak detektyw rozumiejący więcej. Do tego potrzeba wiedzy rozległej i nie spłaszczonej żadnymi ideologiami. Po trzecie – prawdziwy historyk nabiera dystansu wobec chwili obecnej. To może robić wrażenie konserwatyzmu. Ale to nie tak. Bo naprawdę to „tylko” jeden z wektorów mądrości.

Szkoda, że tak mało prawdziwych historyków. Tragedia, że historia w Polsce od końca lat czterdziestych została rozjechana miażdżącym walcem ideologii komunistycznej idącej w parze z miłością do Związku Radzieckiego i jego wielkoruskiej, imperialnej potęgi. Obowiązkowym podręcznikiem była zaś „Historia WKP(b)” – łączny nakład książki, bagatela, ponad 42 miliony egzemplarzy! Młodsi nie wiedzą, odsyłam do „Wiki”. Dlaczego na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przedmiot szkolny zwany „historią” istnieć przestał (choć nazwa szczątkowo przetrwała)? Potrzebny by był mój proboszcz z Bytomia, umiejący dostrzegać subtelne związki przyczynowe w dziejach. Mnie się wydaje, że komuś chodzi właśnie o to, by oduczać dostrzegania w historii następstwa przyczynowego, a pewnie idzie nawet o zacieranie banalnego następstwa chronologicznego.

Tłumem ludzi zwanych „obywatelami” można kierować, jak stadem na prerii. Byle po drodze było pastwisko i jakiś wodopój. Nie wiem, czy nasz czołowy historyk świadomie te mechanizmy wykorzystuje, czy raczej stoi za nim jakiś sufler podpowiadający co teraz. Bo jak ma się dobrego suflera, to można się z niejednej opresji wywinąć. Podejrzewam jednak, że za odbieraniem Narodowi i historii, i mądrości od dawna stoi nie jakiś podpowiadacz, ale wyspecjalizowane i w liczne macki wyposażone centrum ideologiczne. A słowa mojego proboszcza o historykach niech będą ostrzeżeniem na dziś. Ostrzeżeniem przed nieprawdziwymi historykami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • sorcier
  16.05.2015 12:06
  Tak! tak! tak!
  Z serca dziękuję za ten komentarz. Bóg zapłać! :)
  doceń 0
 • sorcier
  16.05.2015 12:09
  To jest właśnie istota pracy historyka, badań historycznych, wreszcie warsztatu, metody i celu historiografii. Dorzuciłbym tylko wartość polemiczną - wizja historii ukształtowana w drodze polemiki, rozbieżnych wyników badań, dyskusji, pełnej szacunku dla wiedzy i pełnej samej wiedzy.
  doceń 0
 • Tatrzański
  16.05.2015 15:42

  I ja kłaniam się nisko Księdzu! Pod wszystkim, co Ksiądz napisał podpisuję się i ja. Przesyłam wyrazy najgłębszego szacunku.

  Dodam, że kierunek historia, był zawsze pod szczególną obserwacją SB i z tego powodu tak słabe kadry historyków w Polsce. Najlepsi mieli marne szanse zostać na uczelniach, kształcić nowe pokolenia.

  Ta mentalność politycznej samokontroli, autocenzury, istnieje do dziś. Badania archeologiczne blokowane, bo pojawił się horyzont państwa Wielkomorawskiego są symbolem tej służalczości i nie wychylania się. Proszę spojrzeć, że badania nad skarbem płacideł wielkomorawskich stoją w miejscu od lat. Świątynie datowane na okres przed 966, to już nie wspomnę. Pokolenia historyków bojących się historii z przed 1000 lat, a co dopiero historii najnowszej, tu to trzęsą się portki, oj trzęsą.

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL