Nowy numer 33/2018 Archiwum

Mumia dla ukochanej

Czego mogą nauczyć dzieje szlachty z ziemi raciborskiej opowiadał Paweł Newerla.

Po pięknych pałacach śląskiej szlachty często dziś zostały jedynie ruiny - mówi ze smutkiem historyk.   Po pięknych pałacach śląskiej szlachty często dziś zostały jedynie ruiny - mówi ze smutkiem historyk. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość O zaledwie niektórych szlacheckich familiach opowiedział na Zamku Piastowskim w Raciborzu Paweł Newerla. Oppersdorff, Gaschin, Strachwitz, Lichnowsky – to nazwiska znane na całym Śląsku.

A byli wśród kilkudziesięciu rodów szlacheckich, zamieszkujących przez kolejne stulecia te okolice, awanturnicy, pionierzy i wpływowi przedsiębiorcy. Po jednych przetrwały pisemne skargi do sejmików, składane na ich skandaliczne wybryki i niewywiązywanie się z podjętych ustaleń. Innym do dziś zawdzięczamy wysoką kulturę rolną, fabryki, linie kolejowe czy piękne parki i pałace, o ile nie popadły w ruinę już po przejęciu majątków przez państwo, za czasów socrealizmu lub obecnych.

 Tych, którzy dłuższy czas byli tu obecni, jest ponad 80 – tłumaczył historyk. I przechodził do kolejnych nazwisk, wskazując, który przodek został podniesiony do stanu rycerskiego, kiedy uzyskał tytuł hrabiego, przez jakie koligacje i mariaże ród awansował w towarzystwie.

Jedni szlachectwo mieli z urodzenia, innym udało się je kupić...   Jedni szlachectwo mieli z urodzenia, innym udało się je kupić... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Przytaczał też anegdotki i legendy, np. o wyścigu jednego z Gaschinów z kominiarzem na raciborski rynek. Mimo znacznych umiejętności ten drugi przegrał, ponieważ dosiadł konia należącego do stajennego. A zwierzę było nauczone, by nie wyprzedzać rumaka swego pana.

Historyk-pasjonat mówił też o rycerskich początkach rodu Saurma-Jeltsch, sięgających XVI w., którego potomek odkupił Tworków od spadkobierców Eichendorffów. To jemu ta miejscowość zawdzięcza sprowadzenie proboszcza ks. Augusta Weltzla, autora wielu prac o dziejach ziemi raciborskiej i Górnym Śląsku.

We fragmencie o książętach z rodu Lichnowsky'ch, u których bywał m.in. L v. Beethoven, prelegent dyplomatycznie przemilczał szczegóły romansu Feliksa, generała i posła ziemi raciborskiej do Zgromadzenia Narodowego. Skoncentrował się na jego zasługach w przebiegu linii kolejowej KoźleRacibórzBohumin, która umożliwiała bezpośrednie połączenie między Berlinem a Wiedniem, sięgające potem Bukaresztu i Konstantynopola. Jego familia wiele zrobiła dla rozwoju zarówno kolejnictwa, jak i przetwórstwa roślin przemysłowych, jak len czy buraki cukrowe.

Przykład Daniela von Rothschild wskazuje, że prezent powinien być dobrze przemyślany...   Przykład Daniela von Rothschild wskazuje, że prezent powinien być dobrze przemyślany... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Niezwykle ciekawa jest historia żydowskiego rodu Rothschildów, cenionych finansistów, zdobycia przez nich niezwykłej fortuny i nieruchomości i pomocy udzielonej księciu Metternichowi.

 Jedynie fantazji ostatniego z tego rodu, Daniela Mayera von Rothschild, żyjącego w latach 18361905, zawdzięczamy w Raciborzu unikalny zabytek – liczącą 3 tys. lat mumię egipską, którą baron w 1860 roku sprowadził z Kairu za ok. 6000 guldenów. To niezwykłe znalezisko oraz piękny pierścień z ogromnym diamentem postanowił ofiarować swojej narzeczonej. Jednak baronówna, ujrzawszy prezent, odwróciła się oburzona, wyszła z zamku i więcej się z Rothschildem nie spotkała. Nieszczęśnik pozostał kawalerem do końca życia, a zabytek ofiarował ówczesnemu ewangelickiemu gimnazjum w Raciborzu – zakończył ku przestrodze Paweł Newerla.

Spotkanie było częścią cyklu pt. „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma