Ponad 300 wolontariuszy ŚDM uczestniczy w Prologu 4.0, który na Górze św. Anny potrwa do niedzielnego popołudnia.
– Prolog to wprowadzenie do czegoś bardzo ważnego, istotnego, podstawowego. W naszym Prologu, który rozpoczynamy, istotny jest sakrament pokuty i pojednania, który wprowadza nas w spotkanie z Bogiem i ze sobą – tłumaczył młodym bp Rudolf Pierskała, który w piątkowy wieczór uczestniczył w wieczornym nabożeństwie spotkania z przebaczającym Ojcem. Biskup, nawiązując do przypowieści o marnotrawnym synu, którą precyzyjniej nazwał przypowieścią o miłosiernym Ojcu, wyjaśniał młodzieży, że Jezus nie odrzucał osób grzesznych, ale zawsze z nimi rozmawiał, pomagał im w dojściu do świadomości, że Bóg zawsze jest gotowy do okazania miłosierdzia.
– Trzeba postanowić, że wrócę i poproszę o przebaczenie. Nie chodzi tylko o to, żeby się nad tym zastanawiać. To decyzja jest ważna – mówił. – Ważne jest to, że chcemy wrócić. Resztę zrobi już Ojciec.
Tematem przewodnim Prologu 4.0, który trwa od piątkowego do niedzielnego popołudnia, jest słowo „Spotkanie”. Wolontariusze ŚDM przez szereg konferencji, warsztatów, czasu modlitwy, formacji i zwyczajnego przebywania ze sobą, uczą się spotykania, tego, jak ważna jest głębia spotkania, zarówno w kontakcie z drugim człowiekiem, jak i przede wszystkim z Bogiem. A przecież właśnie spotkaniem będą przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i poprzedzające je Dni w Diecezjach, kiedy do opolskich parafii zjadą się młodzi pielgrzymi z różnych krajów świata. – Chcemy przygotować was do przygotowania Dni w Diecezjach – tłumaczył wolontariuszom ks. Łukasz Knieć, szef centrum ŚDM w diecezji opolskiej.
Zaproponowane uczestnikom Prologu warsztaty ukazywały, że wzajemne poznawanie się nie może zatrzymać się na podzieleniu się różnicami kulturowymi czy tożsamościowymi. Ważne jest przejście na poziom wiary, podzielenie się jej doświadczeniem.
– Bardzo wam dziękuję za to, że zechcieliście tu przyjechać, że tutaj razem kształtujecie wspólnotę, przygotowujecie się do Światowych Dni Młodzieży. Dziękuję, żeście mnie przyjęli w tę wspólnotę modlitwy, uwielbienia. Bardzo jestem wdzięczny, że mogliśmy tu razem przed Panem trwać, Nim się radować i cieszyć – mówił bp Czaja na zakończenie ponad 2,5-godzinnego uwielbienia, które zakończyło drugi dzień Prologu 4.0.
Tę wieczorną adorację poprzedziło wielkie i gromkie podziękowanie dla ks. Jarosława Staniszewskiego za cztery lata jego posługi jako diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Nowo mianowany duszpasterz, ks. Łukasz Knieć, dziękując swemu poprzednikowi, a jednocześnie nadal współpracownikowi w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, mocno podkreślał, jak bardzo obecny kształt duszpasterstwa młodzieży zbudowany jest na kolanach ks. Staniszewskiego, który trwał na modlitwie w intencji młodzieży.