To 762 miejsca, w których warto złożyć kwiaty, zapalić znicz.
– Tablice, głazy, pomniki, cmentarze… Przestrzeń wypełniona jest pamiątkami przeszłości, które wiążą się z dramatami, jakie historia nam niosła. Najstarsze upamiętnienia na Śląsku Opolskim pochodzą sprzed wojny napoleońskiej. Mamy też upamiętnienia z okresu I i II wojny światowej, powstań śląskich, Tragedii Górnośląskiej – mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podczas prezentacji Opolskiej Bazy Upamiętnień.
Baza, która jest umieszczona w internecie (http://upamietnienia.opole.uw.gov.pl/) została opracowana przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego. Powstała na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich gmin. Dzięki niej zebrane zostały informacje o tablicach, głazach, pomnikach czy cmentarzach upamiętniających miejsca historycznych wydarzeń, o których społeczność lokalna nie zapomina.
Każdy z 762 obiektów został opatrzony zdjęciem, mapką lokalizującą jego położenie, a także informacjami o tym, kto się nim opiekuje. Zostały one uszeregowane w 12 kategorii i 18 okresów historycznych, według których można przeszukiwać bazę.
Największa ilość upamiętnień, bo aż 109 znajduje się na terenie gminy Opole. A najmniej, bo tylko po jednym, na terenie gmin: Pakosławice, Radłów, Skoroszyce i Wilków.
– To przedsięwzięcie jest bezprecedensowe, albowiem do tej pory żaden region nie wykonał takiej pracy – podkreślał Ryszard Wilczyński na konferencji prasowej. – Bezpośrednią inspiracją dla utworzenia tej bazy była dla mnie kwestia Tragedii Górnośląskiej. Zdałem sobie pytanie, jak ten dramatyczny, trudny okres historii Śląska Opolskiego jest odnotowany w naszej wiedzy zbiorowej? I okazało się, że bardzo skromnie. Zestawienie upamiętnień Tragedii Górnośląskiej pokazuje, że jesteśmy bardzo daleko od całokształtu wiedzy o tym zdarzeniu – tłumaczył wojewoda opolski, apelując o przekazywanie za pośrednictwem gmin informacji o miejscach pamięci, które w bazie się nie znalazły.
Natomiast nieścisłości w bazie można zgłaszać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim (so@opole.uw.gov.pl, tel. 77 45 24 502).