Nowy numer 49/2020 Archiwum

Po pierwszym etapie renowacji murów katedry

- Tak wyglądały mury w XV wieku - mówił prof. Ireneusz Płuska z ASP w Krakowie.

– Pierwszy etap, czyli renowacja fragmentu średniowiecznych murów prezbiterium jest zakończony – poinformował dzisiaj (wtorek, 10 listopada) na konferencji prasowej prof. Ireneusz Płuska z krakowskiej ASP, autor projektu renowacji opolskiej katedry.

Renowacja, którą rozpoczęto na początku czerwca br. objęła ok. jednej trzeciej zewnętrznej ściany prezbiterium, a prace konserwatorskie poprzedzone były studium konserwatorskim: znajdywaniem materiału analogicznego do średniowiecznych świątyń śląskich, poszukiwaniem w archiwach i studiami historycznymi. – Wyniki tego studium zostały zastosowane w czasie prac. Tak jak dzisiaj wygląda fragment po konserwacji wyglądały mury w połowie XV wieku – mówił prof. Płuska o uzyskanym i widocznym już na północnej ścianie katedry efekcie prac kontrastującym z tą częścią murów, które nie zostały poddane konserwacji.

– Cegła jest czysta, a tam gdzie trzeba było ją wymienić – uzupełniona. Również elementy kamienne zostały wykonane zgodnie z ówczesną sztuką kamieniarską, z dużych bloków kamienia podobnego do tego, który był wcześniej – mówił prof. Płuska.

Średniowieczne cegły oczyszczono, a zamiast maszynowo produkowanych cegieł XIX i XX-wiecznych wstawiono cegły wypalane na specjalne zamówienie, kształtem i fakturą podobne do średniowiecznych. Przywrócono kamienny gzyms, wymieniono fugi, zlikwidowano betonową oprawę okien stosując w zamian technikę tynków naturalnych i nadając oknom smuklejszy kształt.

– Ten kształt, który zaaranżowaliśmy, nadaje budowli pewnej monumentalności. Wizualnie staje się ona bardziej smukła i dostojna – podkreślił prof. Płuska, kierownik katedry Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Średniowieczne cegły zostały odsolone – a słabsze z nich wzmocnione – i zaimpregnowane preparatami hydrofobowymi.

Prace przeprowadzał zespół konserwatorów z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który od niedawna zajmuje się także renowacją ołtarza Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie. Całość wykonanych prac kosztowała 520 tys. zł. – Jedną trzecią tej kwoty trzeba oczywiście odliczyć na VAT i podatki – zaznaczał prof. Płuska. 350 tys. zł z tej kwoty stanowiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałą kwotę zapewnia w formie wkładu własnego w projekt Kapituła Odnowy Katedry Opolskiej.

Po pierwszym etapie renowacji murów katedry   Od lewej: dr Maria Rogóż, prof. Ireneusz Płuska, Iwona Solisz, ks. Edmund Podzielny, ks. Waldemar Klinger podczas konferencji prasowej Andrzej Kerner /Foto Gość Już w trakcie prac premier Ewa Kopacz zadecydowała o przekazaniu 428 tys. zł z budżetu kancelarii premiera na dalsze prace przy renowacji murów opolskiej katedry. Dzięki tej sumie prowadzone są obecnie tzw. prace techniczne (odczyszczanie dalszej części ścian prezbiterium przygotowujące na renowację). Do ministerstwa złożono wniosek o dotację w wysokości 2,5 mln zł. Ta kwota pozwoliłaby zakończyć prace konserwatorskie na zewnątrz prezbiterium.

Jaką dotację otrzyma opolska katedra – tego nie wiadomo. – Za pierwszym razem wnioskowaliśmy o milion złotych, otrzymaliśmy 350 tys. – przypomniał ks. Waldemar Klinger, pełnomocnik biskupa opolskiego ds. renowacji katedry.

– Prace zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską i budowlaną –poinformowała podczas konferencji Iwona Solisz, Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Konserwacja całej elewacji katedry planowana jest na 5 lat (o ile finansowanie prac będzie płynne) i ma kosztować ok. 11 mln zł. Szacuje się, że na renowację całej katedry potrzeba ok. 20 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama