Nowy numer 48/2020 Archiwum

Spacer po starym cmentarzu

Dwieście lat opolskiej nekropolii. W sobotę okazja, by poznać ludzi tam pochowanych.

Urząd Miasta Opola w cyklu „Odkryj Opole” zaprasza na spacer-zwiedzanie dwustuletniego cmentarza przy ul. Wrocławskiej z przewodnikiem, którym będzie Romuald Kulik, pasjonat lokalnej historii.

- Będzie to około dwugodzinny spacer po opolskiej nekropolii. Będę pokazywał głównie przedwojenne nagrobki i opowiem historię osób tam pochowanych. Tym razem skupię się na ludziach przedwojennego Opola. Opowiem m.in. o wieloletnim przewodniczącym Rady Miasta i autorze książek historycznych Paulu Vogtcie, o Johannie Formsie, założycielu i właścicielu największego na Śląsku hotelu, o synu Bronisława Koraszewskiego, który zmarł mając zaledwie kilka lat, o śląskim malarzu sakralnym Josephie Jackischu, o Elizabeth Grabowski – śląskiej pisarce, o rodzinie piernikarzy Beyerów, która wymyśliła i opatentowała krem czekoladowy, o proboszczu katedry, który wybudował jej dwie obecne wieże – Kasparze Wrzodku, o Bercie Kubon, która popełniła samobójstwo wskutek nieszczęśliwej miłości i o wielu innych – informuje Romuald Kulik.

Spacer rozpocznie się najbliższą sobotę 28 listopada o godz. 11, zbiórka pod Instytutem Sztuki UO (naprzeciw "Biedronki").

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama