Zabytkowe druki i muzykalia, grafiki religijne, a także zdjęcia z ekshumacji szczątków księcia Jana II Dobrego...
„W kręgu katedry” – taki tytuł nosi wystawa, którą otwarto w piątek 11 grudnia w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. – Kiedy zostaliśmy zaproszeni przez biskupa opolskiego do Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, zastawialiśmy się, w jaki sposób jako biblioteka możemy te działania wspomóc – mówił podczas wernisażu Piotr Polus, wicedyrektor WBP. – Po dłuższych konsultacjach, postanowiliśmy na początek zrobić dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest wystawa, która będzie promować naszą katedrę do końca stycznia. A drugą jest reprint publikacji 1924 roku „Proboszczowie kolegiaty św. Krzyża w Opolu od kasaty kapituły kolegiackiej w 1820 roku” – wyjaśniał wicedyrektor.
Opracowanie opisuje proboszczowanie 12 księży w kolegiacie opolskiej. Reprint jest numerowany, a egzemplarz z numerem 1. otrzymał ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej.
– Nasza katedra skrywa wiele informacji o jej proboszczach, fundatorach, a także o książętach opolskich, zwłaszcza o ostatnim – Janie II Dobrym, którego szczątki znajdują się w katedrze – podkreślała Mirosława Koćwin, która opracowała wystawę „W kręgu katedry”. W Galerii WuBePe można zobaczyć m.in. zdjęcia Andrzeja Nowaka z ekshumacji szczątków księcia Jana II Dobrego, która miała miejsce 28 września 1998 roku, i ponownego pochówku władcy. – Na wystawie pokazujemy pochodzące z bogatych zbiorów WBP dzieła poświęcone opolskiej katedrze, w tym m.in. dwa fundamentalne opracowania dotyczące dziejów ówczesnej kolegiaty opolskiej, pierwsze autorstwa Emila Szramka z 1916 roku, a drugie autorstwa Emanuela Talara z 1924 roku – wyjaśniała kustosz wystawy.
Prezentowany jest również rękopiśmienny antyfonarz, który należał do Carla Juliusa Adolpha Hoffmanna. Składa się on z dwóch tomów. Część starsza, pochodząca sprzed 1828 roku, zawiera melodie gregoriańskie zapisane w stylu gotyckiej notacji o rombowym kształcie nut. Pokazywane są również rękopiśmienne i drukowane muzykalia udostępnione przez Centralną Bibliotekę Caritas w Opolu, a także po raz pierwszy prezentowane pergaminowe i papierowe dokumenty wystawione w kancelarii księcia Jana II Dobrego.
Wystawę uzupełniają zabytkowe grafiki o tematyce religijnej.