Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kalendarz ze śląskimi legendami i podaniami

Czy wiecie gdzie św. Jadwiga zostawiła odcisk stopy na kamieniu?

Dlaczego karczma w Izbicku nosiła nazwę „Karczmy na środku ziemi”? Gdzie wskoczył utopiec, który w młynie w Bolesławiu ogrywał chłopów w karty? Dlaczego Meluzyna buczy w kominie? Dlaczego Anna z Olesna stała się niewidzialna dla ścigających ją zbójców i co z tego wynikło?

Odpowiedź na te pytania znajdziecie w jak zwykle pięknie wydanym kalendarzu Związku Rolników Śląskich. Każdy miesiąc nowego roku 2016 przypisany jest tam legendzie, podaniu czy intrygującemu faktowi historycznemu związanemu z terenem Śląska. Wielu z nieco bardziej dojrzałych czytelników z pewnością przypomni sobie opowieści snute dawniej w wieczory przy piecu przez starszych. Być może komuś znów zadrży serce przejęte strachem czy też współczuciem np. dla nieszczęsnej, choć pięknej Meluzyny…

Autorką koncepcji tegorocznego kalendarza jest Klaudia Kluczniok, a wielkiej urody, baśniowe zdjęcia z udziałem grup rekonstrukcyjnych, teatru wiejskiego z Rozmierzy i innych zrobił Tomasz Kozik.

Dla naszych czytelników mamy niespodziankę: rozdamy 10 kalendarzy! Wystarczy zadzwonić do redakcji pod nr 77 454 64 72. W razie naszej nieobecności prosimy nagrać swoje dane adresowe na automatycznej sekretarce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama