Przygotowania do Dni w Diecezjach trwają na różnych poziomach. Opolskie Centrum ŚDM szykuje Dzień Wspólnoty.
Podczas Dni w Diecezjach, kiedy na Opolszczyźnie będzie gościć 6 tysięcy młodych ludzi z różnych kontynentów, sobota (23 lipca) będzie dniem wspólnoty.
Najpierw opolska młodzież i jej zagraniczni goście spotkają się na Górze św. Anny na Eucharystii, a następnie w Opolu w parku na osiedlu Armii Krajowej m.in. na modlitwie, świadectwach i koncercie.
Oba wydarzenia, które będą nawiązywały do tajemnicy Zwiastowania NMP, a także do tego, jak Maryja z pośpiechem udała się w góry do swojej krewnej Elżbiety, przygotowuje Centrum ŚDM diecezji opolskiej.
O oprawę muzyczną Mszy św. zadba zespół Piąty Wyraz wraz z chórem młodzieżowym, założonym przy opolskim Centrum ŚDM. Ten wokalny zespół przygotowuje i poprowadzi Tomasz Czerner.
– To dla mnie zaszczyt. Pan Bóg wciąż mnie zaskakuje możliwościami, które przede mną otwiera – podkreśla Tomasz. Z grupą wokalną przygotowuje m.in. hymny Światowych Dni Młodzieży czy części stałe Mszy św., ale będą także i inne pieśni, które zabrzmią na Górze św. Anny. W chórze duszpasterstwa młodzieży jest 25 osób w wieku od 16 do 26 lat.
– Chciałyśmy śpiewać z Piątym Wyrazem. Oni są dla nas autorytetem – podkreślają Asia i Karolina, które na co dzień śpiewają w zespole Jestem w parafii Bożego Ciała w Oleśnie i właśnie z Olesna co tydzień przyjeżdżają na próby. – To nasze przygotowanie do ŚDM i też szansa poznania ludzi, którzy tak jak my chcą poprzez muzykę dać coś od siebie – dopowiadają.
Z kolei grupę teatralną prowadzi Wojciech Machoń wraz ze współanimatorkami Dagmarą, Magdaleną i Anetą. – To będzie dla nas coś wielkiego – wystąpić przed tak dużą, wielonarodową publicznością. Dlatego od początku mówię naszej ekipie, że do tego czasu musimy wyeliminować nasz naturalny, sceniczny strach – podkreśla Wojciech.
Na dzień wspólnoty przygotują dwa 15-minutowe przedstawienia w różnych językach, ale już wcześniej mieli okazję się sprawdzić, bo pierwszą swoją inscenizację pokazali 19 marca, czyli na Prologu przed Niedzielą Palmową, a kolejną zaprezentują na koniec maja – na kolejnym Prologu.
Grupa muzyczna i teatralna spotykają się na próbach co środę. Z kolei raz w miesiącu swoje warsztaty ma grupa wolontaryjna, która zajmie się obsługa diecezjalnych wydarzeń na Górze św. Anny i w Opolu, w których będzie uczestniczyć 10 tysięcy osób.
– ŚDM w Polsce to coś wyjątkowego, dlatego chcieliśmy jeszcze bardziej zaangażować się w przygotowania, nie tylko w swoich parafiach – podkreślają Karolina Modrzejewska z parafii na opolskich Chabrach i Mateusz Slawik z parafii w Popielowie. – To, czego tutaj się nauczymy, przekażemy dalej na naszych parafialnych spotkaniach ŚDM – dopowiadają Ania Cybulska, Sara Jalowska i Ania Nowicka z opolskiej parafii św. Piotra i Pawła.
Wolontariusze doskonale wiedzą, że przed nimi odpowiedzialne zadania, ale strachu nie ma. – Jesteśmy powoli przygotowywani. Ze spotkania na spotkanie więcej wiemy. Damy sobie radę – uśmiecha się Katarzyna Malec.
O grupie wolontaryjnej przeczytacie w najbliższym Gościu Opolskim nr 14/2016 z 3 kwietnia.