Czy św. Wojciech był w Opolu? Jak był chrzczony Mieszko I? I o czym są najstarsze opolskie dokumenty?
W kaplicy św. Wojciecha Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Ciekawy projekt historyczny pt. „Śladami św. Wojciecha w Opolu. Od chrzcielnicy do dokumentu” realizuje w tym tygodniu, od 11 do 15 kwietnia, Archiwum Państwowe w Opolu. Jest to terenowa wyprawa dla dzieci i młodzieży po centrum Opola i konkurs na 1050. rocznicę chrztu Polski - nie tylko dla uczestników ścieżki dydaktycznej.
W ciągu 1,5 godziny młodzi, nie tylko z Opola, ale także z Nysy, Ozimka czy Chróścic, mogą zwiedzić kaplicę św. Wojciecha w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i wysłuchać legendy o św. Wojciechu oraz jego pobycie w Opolu opowiedzianą przez przedstawicieli Opolskiego Bractwa Wojciechowego przy studni św. Wojciecha. Jest to okazja, by w kościele „Na Górce” pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha posłuchać o znaczeniu chrztu w życiu indywidualnym i całego narodu.
Ostatnią częścią wędrówki śladami świętego patrona jest wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu. Tam odbywa się spotkanie z księciem opolskim Bolkiem I (a właściwie z jego duchem, bo ciało znajduje się w Kaplicy Piastowskiej w kościele Ojców Franciszkanów, która jest ostatnim punktem programu) i zapoznanie się z historią dokumentu w siedzibie Archiwum Państwowego w Opolu.
O chrzcie była mowa w kościele "na Górce" Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość To spotkanie to też zachęta do udziału w konkursach - plastycznym dla dzieci i literacko-historycznym dla gimnazjalistów z Opolszczyzny.
- Staramy się nie tylko przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę o św. Wojciechu, miejscach z nim związanymi w Opolu, o chrzcie Polski, ale też pokazać stare dokumenty, uzmysłowić młodym, że niosą one jakąś treść, że są częścią historii i na ich podstawie budujemy opowieść historyczną. Najmłodszych prosimy o wykonanie rysunku o św. Wojciechu. Starsi mają za zadanie zrobić ilustrację na podstawie dokumentu, który im przygotowaliśmy - tłumaczy koordynatorka, Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu.