- To moja wewnętrzna misja, żeby wolontariusze podczas Dni w Diecezjach mogli robić to, co ich interesuje, w czym czują się mocni - mówi Radzimir Burzyński, koordynator sekcji wolontariatu w Centrum ŚDM w diecezji opolskiej.
Anna Kwaśnicka: W opolskim Centrum ŚDM szukacie wolontariuszy? Do jakich zadań?
Radzimir Burzyński: W samym Opolu tworzymy dwie grupy wolontariuszy. Pierwsza z nich to Wolontariusze „S”. To około 40-50 osób, które będą koordynować działania poszczególnych grup wolontariuszy. Szukamy osób pełnoletnich, które są gotowe wziąć na siebie część odpowiedzialności za przygotowanie i przeprowadzenie Dnia Kultury (21 lipca) i Dnia Wspólnoty (23 lipca). Dobrze, żeby te osoby znały na poziomie komunikacyjnym przynajmniej jeden język obcy, żeby potrafili wskazać drogę, udzielić wyjaśnienia. Jeśli ktoś językowo nie czuje się na siłach, to też może się zgłosić, będziemy potrafili to zrekompensować. A zadania, jakie będą mieli do wykonania Wolontariusze „S”, będą zależały od tego, do jakiego działu zostaną przypisani. Będzie to np. zadanie doglądania stanowiska medycznego i zarządzanie 5 wolontariuszami. Albo odpowiedzialność za stoisko gastronomiczne czy wiele innych stanowisk.
A druga grupa wolontariuszy?
To Opolscy Wolontariusze, których potrzeba 200, a nawet 250. Oni również będą potrzebni w czasie Dnia Kultury i Dnia Wspólnoty. Będą współpracowali z Wolontariuszami „S”, by pomagać przy obsłudze poszczególnych stanowisk, np. wydawania posiłków, sprzedaży gadżetów. A w ramach Dnia Kultury będą pomagali w przeprowadzeniu terenowej gry miejskiej. Do tej grupy wolontariuszy mogą zgłosić się zarówno osoby pełnoletnie, jak i niepełnoletnie. Nie ma też kryterium językowego.
Ilu już macie wolontariuszy?
Przy opolskim Centrum ŚDM spotyka się grupa ok. 30-40 wolontariuszy, którzy w miarę możliwości już uczestniczą w spotkaniach przygotowujących. Ale potrzebnych jest znaczenie więcej osób, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy podczas Dni w Diecezjach chcą dać z siebie więcej.
Jak będą wyglądały przygotowania?
Wolontariusze, którzy się do nas zgłoszą, w toku przygotowań będą mieli liczne szkolenia prowadzone przez Straż Pożarną, Policję, Urząd Marszałkowski czy Urząd Miasta Opola. Oddzielne spotkania odbywają się dla Wolontariuszy „S”, którzy do Światowych Dni Młodzieży będą mieli jeszcze 7 spotkań formujących, i oddzielne dla Opolskich Wolontariuszy, którzy do lipca spotkają się 5 razy (terminy spotkań na grafice poniżej - przyp. ak). Będą to nie tylko szkolenia, ale też spotkania integracyjne, na których wolontariusze będą mogli wzajemnie się poznać, by podczas Dni w Diecezjach lepiej im się ze sobą współpracowało.
Czy Wolontariusze Opolscy będą potrzebni tylko w Opolu?
Tak jak wspomniałem, chodzi o pomoc w ramach Dnia Poznania, zwanego też Dniem Kultury, oraz Dnia Wspólnoty. Wydarzenia w ramach tego drugiego dnia odbędą się nie tylko w Opolu, ale też na Górze św. Anny. Niemniej na Górze św. Anny już jest spora grupa wolontariuszy, którą zebrał ks. Janusz Sobiś, dlatego potrzebna pomoc ze strony Wolontariuszy Opolskich będzie tam znacznie mniejsza niż w samym Opolu.
Rozumiem, że nie szukacie wolontariuszy wśród młodych, którzy są w swoich parafiach zaangażowani w przygotowanie Dni w Diecezjach?
Zgadza się. Szukamy osób, które nie są jeszcze zaangażowane w parafiach. Bo młodzi, którzy są wolontariuszami parafialnymi, powinni Dzień Kultury i Dzień Wspólnoty spędzić z pielgrzymami, których będą gościć.
W jaki sposób można zgłosić chęć zostania wolontariuszem?
Prosimy o wypełnienie formularza, który znajduje się na internetowej stronie opolskiego Centrum ŚDM (TUTAJ). Zgłoszenia Wolontariuszy „S” powoli zamykamy, dlatego prosimy o jak najszybsze zgłoszenia, najpóźniej do 7 maja. Natomiast w grupie Opolskich Wolontariuszy zgłoszenia przyjmujemy do końca maja br.
Jesteś wolontariuszem nie tylko Światowych Dni Młodzieży, ale też Szlachetnej Paczki czy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Przekonaj młodych ludzi, że warto podjąć wolontariat podczas Dni w Diecezjach.
Bardzo często, myśląc o wolontariacie, u młodych na pierwszy plan wysuwa się czynnik materialny. Ja widzę, że poprzez liczne wolontariaty, mogę odkrywać, co lubię, i robić to. Dzięki wolontariatowi w Szlachetnej Paczce zostałem koordynatorem wojewódzkim, a dzięki wolontariatowi ŚDM nie tylko przygotowuję Dni w Diecezjach, ale też dostałem pracę w telewizji. To, co robimy w ramach wolontariatu rozwija nas. Będziemy też mogli pochwalić się tym w CV, kiedy będziemy szukać pracy. Oczywiście dla wszystkich wolontariuszy, którzy będą z nami współpracować, przygotowujemy certyfikaty ukończonych kursów, które w toku przygotowań się odbędą.
Wolontariat podczas Dni w Diecezjach będzie okazją poznania wielu nowych i ciekawych osób, najpierw w ramach samej grupy wolontaryjnej, a w lipcu – z całego świata. Ja już spotykam delegacje młodych z różnych państw i cenię sobie to, że możemy wymieniać się doświadczeniami, a przede wszystkim dzielić wiarą.
Zresztą już sama możliwość włączenia się w przygotowania do ŚDM jest dla młodego człowieka wielką rzeczą, bo "macza palce" w przygotowaniu wydarzenia historycznego. To także jest czynnikiem, który może zmobilizować do przyłączenia się do wolontariatu.
To znaczy, że wolontariat rozwija nas…
Jak najbardziej. Dlatego będziemy się starali tak dobrać wolontariuszom zadania, by robili to, co chcą rozwijać. To moja wewnętrzna misja, jako koordynatora sekcji wolontariatu, żeby nikt nie musiał czegoś robić za karę, na siłę. Zależy mi na tym, by młodzi przyszli i powiedzieli, co ich interesuje, czym chcą się zająć, w czym czują się mocni.