Nowy numer 49/2018 Archiwum

Dojrzewanie dzięki pracy

O aktualności przesłania encykliki św. Jana Pawła II "Laborem exercens" w 35. rocznicę jej publikacji.

Opcja na rzecz ubogich to nie wymysł ostatnich dekad, jej korzenie sięgają znacznie głębiej   Opcja na rzecz ubogich to nie wymysł ostatnich dekad, jej korzenie sięgają znacznie głębiej Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Podczas ogólnopolskiej konferencji pt. „Etos pracy drogą dojrzewania człowieka”, która odbyła się w środę, 18 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, debatowano na temat społeczno-etycznego przekazu tego dokumentu, wartości pracy i przedsiębiorczości społecznej.

Na zmiany zachodzące na rynku pracy w czasie tych 35 lat zwróciła uwagę prof. dr hab. Aniela Dylus z UKSW z Warszawy. Mówiła o rosnącej dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniem pracy a kapitału, o serwicyzacji, czyli dominacji usług (zwłaszcza finansowych) nad innymi gałęziami gospodarki – zjawisku obserwowanym głównie w rozwiniętych krajach. Ma ono daleko idący wpływ na rynek pracy.

Ponieważ moment świadczenia danej usługi pokrywa się dokładnie z jej konsumpcją, to klient zaczyna wyznaczać czas pracy, wymuszając uelastycznienie pory zatrudnienia w danym sektorze. Stąd praca w niedziele, święta, zjawisko wydłużania godzin pracy bądź nietypowy czas różnych aktywności, np. podczas nocy muzeów czy nawet nocy konfesjonałów. Wspomniała także o innych zjawiskach i ich wpływie na czas i formę zatrudnienia, np. globalizacji, umowach śmieciowych i tym, jak przekładają się one na życie społeczne, na poczucie wartości i stabilizacji człowieka.

O etosie pracy słuchali zarówno młodzi, jak i dorośli   O etosie pracy słuchali zarówno młodzi, jak i dorośli Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Przez pracę człowiek urzeczywistnia się jako człowiek, a poniekąd też bardziej staje się człowiekiem - cytowała prof. Dylus, wskazując na niebezpieczeństwo złej interpretacji tego fragmentu encykliki po wyrwaniu go z kontekstu, i tłumacząc, jak szeroko św. Jan Paweł II definiował pracę.

Kwestię wartości pracy i jej praktycznego przełożenia w tzw. przedsiębiorczości społecznej omawiał kolejny prelegent, dr Adam Zadroga z KUL z Lublina.

Zakończył podaniem korzyści z takiego podejścia do gospodarki i rynku pracy oraz przedstawieniem kilku świetnie działających przykładów jej realizacji.

W kolejnych prelekcjach była też mowa o Ewangelii pracy, o której często wspominał papież, a także o pracy jako miejscu kształtowania cnót i jako powołaniu. Mówili o tym ks. dr Wojciech Surmiak z UŚ w Katowicach, ks. dr hab. Jan Witold Żelazny, prof. UPJPII z Krakowa, ks. dr Janusz Podzielny z UO w Opolu oraz ks. mgr lic. Grzegorz Piątek SCJ z Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy