Nuncjusz na ziemiach pogranicza

Trwa konferencja naukowa o misji abp. Achillesa Rattiego w Polsce.

Dwudniowa konferencja, która 1 czerwca rozpoczęła się na Uniwersytecie Opolskim, poświęcona jest abp. Achillesowi Rattiemu, który w latach 1918–1921 był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce. Przez warszawiaków został zapamiętany jako nuncjusz, który podczas bitwy warszawskiej nie opuścił stolicy.

W ostatnich miesiącach 1920 roku nuncjusz był też w Opolu (stąd tytuł konferencji „Nuncjusz na ziemiach pogranicza”), gdzie zajmował się sprawami plebiscytu, który miał zadecydować o przynależności tego regionu do Niemiec bądź do Polski.

Jak podkreślał prof. Gianpaolo Romanato z Uniwersytetu Padewskiego i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, był to najtrudniejszy okres w sprawowaniu przez abp. Rattiego posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce.

– Kwestia śląska pogrążyła nuncjusza, który został odwołany do Włoch – podkreślał prof. Romanato.

Abp Ratti w 1921 roku został mianowany arcybiskupem mediolańskim i otrzymał kapelusz kardynalski, a 6 lutego 1922 roku przez kolegium kardynalskie został wybrany na papieża. Przybrał imię Piusa XI.

Podczas konferencji naukowej, zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu, omawiany jest okres posługi nuncjusza Rattiego w Polsce na tle budowania zrębów państwowości po odzyskaniu niepodległości, ale także relacje między Stolicą Apostolską a Polską w czasach pontyfikatu Piusa XI.

O. prof. Bernard Ardura, przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, zreferował, jak rozwijało się zainteresowanie Stolicy Apostolskiej staraniami Polaków o odzyskanie niepodległości od czasów pontyfikatu Grzegorza XVI po rok 1918.

– Benedykt XV, jeszcze przed zawieszeniem broni, postanowił posłać do Polski w charakterze wizytatora apostolskiego swojego zaufanego pracownika bp. Achillesa Rattiego, ówczesnego prefekta Biblioteki Watykańskiej. Biskup Ratti został przyjęty przez Polaków z wielkim oddaniem i radością. Polacy byli szczęśliwi i dumni, że otrzymują wizytatora apostolskiego jeszcze przed tym, jak Polska ogłosiła swoją niepodległość i została uznana jako państwo przez inne narody Europy – tłumaczył o. Bernard Ardura.

Nuncjusz na ziemiach pogranicza   Bp Andrzej Czaja, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego, dziękując za zorganizowanie konferencji, podkreślał, jak ważna jest tożsamość otwarta nie tylko na ziemiach pogranicza Anna Kwaśnicka /Foto Gość Druga część obraz w Auli Błękitnej głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego rozpocznie się o 14.30. Głos zabiorą: Tadeusz Krawczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, który podejmie temat „Społeczeństwo polskie wobec Piusa XI”, Dominik Zamiatała z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który będzie mówił o abp. Achillesie Rattim w polskiej prasie, a także biskup gliwicki Jan Kopiec, który przedstawi fakty dotyczące odnowienia Nuncjatury Papieskiej w Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad zaprezentowane zostaną zapiski abp. Achillesa Rattiego z lat 1918–1919 oraz 1919–1920. Prezentacji dokona prof. Gianni Vendetti z Tajnego Archiwum Watykańskiego.

Z kolei w czwartek, 2 czerwca uczestnicy konferencji spotkają się w Villi Academica (ul. Powstańców Śl. 22). Rozpoczęcie o 10.00. Wśród referatów m.in. „Kardynał Adolf Bertram i kwestia obecności Achillesa Rattiego na Górnym Śląsku” oraz „Wizyta Achillesa Rattiego w Sanktuarium na Górze św. Anny”. Pierwszy temat podejmie ks. Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego, a drugi – o. Błażej Kurowski, gwardian franciszkańskiego klasztoru na Górze św. Anny.

O konferencji więcej w „Gościu Opolskim” nr 24/2016 na niedzielę 12 czerwca br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..