Trwa konferencja naukowa o misji abp. Achillesa Rattiego w Polsce.
Dwudniowa konferencja, która 1 czerwca rozpoczęła się na Uniwersytecie Opolskim, poświęcona jest abp. Achillesowi Rattiemu, który w latach 1918–1921 był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce. Przez warszawiaków został zapamiętany jako nuncjusz, który podczas bitwy warszawskiej nie opuścił stolicy.
W ostatnich miesiącach 1920 roku nuncjusz był też w Opolu (stąd tytuł konferencji „Nuncjusz na ziemiach pogranicza”), gdzie zajmował się sprawami plebiscytu, który miał zadecydować o przynależności tego regionu do Niemiec bądź do Polski.
Jak podkreślał prof. Gianpaolo Romanato z Uniwersytetu Padewskiego i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, był to najtrudniejszy okres w sprawowaniu przez abp. Rattiego posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce.
– Kwestia śląska pogrążyła nuncjusza, który został odwołany do Włoch – podkreślał prof. Romanato.
Abp Ratti w 1921 roku został mianowany arcybiskupem mediolańskim i otrzymał kapelusz kardynalski, a 6 lutego 1922 roku przez kolegium kardynalskie został wybrany na papieża. Przybrał imię Piusa XI.
Podczas konferencji naukowej, zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu, omawiany jest okres posługi nuncjusza Rattiego w Polsce na tle budowania zrębów państwowości po odzyskaniu niepodległości, ale także relacje między Stolicą Apostolską a Polską w czasach pontyfikatu Piusa XI.
O. prof. Bernard Ardura, przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, zreferował, jak rozwijało się zainteresowanie Stolicy Apostolskiej staraniami Polaków o odzyskanie niepodległości od czasów pontyfikatu Grzegorza XVI po rok 1918.
– Benedykt XV, jeszcze przed zawieszeniem broni, postanowił posłać do Polski w charakterze wizytatora apostolskiego swojego zaufanego pracownika bp. Achillesa Rattiego, ówczesnego prefekta Biblioteki Watykańskiej. Biskup Ratti został przyjęty przez Polaków z wielkim oddaniem i radością. Polacy byli szczęśliwi i dumni, że otrzymują wizytatora apostolskiego jeszcze przed tym, jak Polska ogłosiła swoją niepodległość i została uznana jako państwo przez inne narody Europy – tłumaczył o. Bernard Ardura.
Bp Andrzej Czaja, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego, dziękując za zorganizowanie konferencji, podkreślał, jak ważna jest tożsamość otwarta nie tylko na ziemiach pogranicza Anna Kwaśnicka /Foto Gość Druga część obraz w Auli Błękitnej głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego rozpocznie się o 14.30. Głos zabiorą: Tadeusz Krawczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, który podejmie temat „Społeczeństwo polskie wobec Piusa XI”, Dominik Zamiatała z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który będzie mówił o abp. Achillesie Rattim w polskiej prasie, a także biskup gliwicki Jan Kopiec, który przedstawi fakty dotyczące odnowienia Nuncjatury Papieskiej w Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku.
Na zakończenie pierwszego dnia obrad zaprezentowane zostaną zapiski abp. Achillesa Rattiego z lat 1918–1919 oraz 1919–1920. Prezentacji dokona prof. Gianni Vendetti z Tajnego Archiwum Watykańskiego.
Z kolei w czwartek, 2 czerwca uczestnicy konferencji spotkają się w Villi Academica (ul. Powstańców Śl. 22). Rozpoczęcie o 10.00. Wśród referatów m.in. „Kardynał Adolf Bertram i kwestia obecności Achillesa Rattiego na Górnym Śląsku” oraz „Wizyta Achillesa Rattiego w Sanktuarium na Górze św. Anny”. Pierwszy temat podejmie ks. Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego, a drugi – o. Błażej Kurowski, gwardian franciszkańskiego klasztoru na Górze św. Anny.
O konferencji więcej w „Gościu Opolskim” nr 24/2016 na niedzielę 12 czerwca br.