Kaplica św. Tomasza Becketa na Zamku Raciborskim już jest poświęcona.
Poświęcenia odnowionych murów dokonał bp Andrzej Czaja Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W maju zakończył się remont wnętrza tej perły górnośląskiego gotyku, który pochłonął 2,6 mln zł.
A w piątek, 17 czerwca jej poświęcenia dokonał opolski ordynariusz, bp Andrzej Czaja.
Wszystko to podczas Eucharystii, odprawianej w tym miejscu po raz pierwszy w XXI w. Biskupowi opolskiemu towarzyszył bp Jan Kopiec i kapłani z raciborskiego dekanatu. Ze względu na stan zdrowia nie dotarł biskup ostrawsko-opawski František Lobkowicz.
Tę Mszę św. celebransi odprawiali nie tylko jako dziękczynienie za odnowienie zabytkowego obiektu, ale także w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski.
To pierwsza Eucharystia sprawowana w tym miejscu od wielu lat Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Już wcześniej ks. prof. Jarosław Kupczak OP wygłosił na zamku wykład pt. „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój religii chrześcijańskiej oraz bractw zakonnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zakonu Dominikanów i kandydatki na błogosławioną Eufemię z rodu Piastów”, a bp Jan Kopiec omówił temat „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój chrześcijaństwa na Śląsku”. Także podczas homilii przybliżył losy tego obiektu.
- Dokonamy teraz poświęcenia tej kaplicy. Nie konsekracji, bo nie wyłączamy jej z użytkowania na wyłączną chwałę Bożą, ale ma ona służyć także podczas różnych uroczystości, na koncerty itd. Ale poświęcamy ją, by mogły być tu sprawowane sakramenty święte, z Najświętszą Ofiarą na czele – podkreślał bp Czaja podczas uroczystości.
Zgromadzili się na niej licznie władze i zwykli raciborzanie. Starosta raciborski poinformował jeszcze o planowanym remoncie organów, które zwieńczy dzieło.
Zebrani wierni nie zmieścili się w kaplicy, ale na dziedzińcu ustawiono telebim, pokazujący, co dzieje się wewnątrz Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór „Brzezie” pod dyr. Aleksandry Gamrot. Wieczorem na zamkowym dziedzińcu wystąpił z koncertem światowej sławy tenor Marek Torzewski.
Dziękując raciborzanom za obecność bp Czaja zachęcił ich do współdziałania na rzecz wspólnego dobra oraz odwiedzania nowo poświęconego obiektu.
- Sprawcie, by w tej kaplicy regularnie odbywały się, jeśli nie Msze św. w każdym Dniu Pańskim, to jakieś nabożeństwa, Jutrznia czy Nieszpory albo Koronka do Miłosierdzia Bożego. Da się to zorganizować. Nie wystarczy, że dokonaliśmy poświęcenia tej kaplicy , trzeba ją ciągle omadlać – dał jako zadanie obecnym. Odsłonił i poświęcił także pamiątkową tablicę przy jej wejściu.
Kaplica powstała ok. 1290 r. razem z nowym, murowanym zamkiem na zlecenie księcia piastowskiego Przemysła. Otrzymała rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa, angielskiego męczennika - biskupa z Canterbury. Do 1416 r. pełniła rolę kolegiaty, przez wieki była wielokrotnie niszczona i przebudowywana.